Poliaci idú do boja o posty so Sikorskim

Zdroj: TASR

O nástupcovi Catherine Ashtonovej sa bude rozhodovať v balíku obsadzovania najvyšších postov v inštitúciách EÚ.

Poľsko oficiálne vkladá do hry svojho ministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorského. Vo Varšave o tom informoval poľský premiér Donald Tusk, ktorý Sikorského označil za "najprirodzenejšieho kandidáta".

„Otvorene chcem povedať, že Poľsko získalo tak významný vplyv na zahraničnú politiku Európskej únie, že jej tzv. vysoký predstaviteľ pre túto oblasť je súčasťou našich záujmov,“ vyhlásil predseda poľskej vlády.

Podľa jeho slov má Poľsko svoje predstavy pri rozdeľovaní postov v novej Európskej komisii, kde má záujem i o viacero iných, zo svojho pohľadu kľúčových portfólií, napríklad energetiku alebo konkurencieschopnosť, informovali spravodajská televízia TVN24, ako aj tlačové agentúry Reuters a PAP.

Donald Tusk však pripomenul, že skutočnú dynamiku dostanú rokovania o personálnom obsadení týchto funkcií až po tom, čo sa rozhodne o nástupcovi Josého Manuela Barrosa vo funkcii predsedu Európskej komisie.

O Tuskovi sa pritom špekulovalo ako o možnom kandidátovi na post predsedu Komisie. Je však vylúčené, že by dva posty boli obsadené politikmi z rovnakej krajiny. Tlak na to, aby aspoň jeden post pripadol „novšej“ členskej krajiny z východnej Európy je ale silný. V súvislosti so šéfom európskej diplomacie sa spomínalo aj meno slovenského ministra Miroslava Lajčáka. 

Slovensko podľa vyjadrení premiéra po utorkovom nefromálnom summite nemá v tejto chvíli konkrétnu preferenciu pre obsadenie postu predsedu Európskej komisie. Robert Fico povedal, že "nemáme záujem byť súčasťou blokovacej menšiny", napríklad pre Jean-Claude Junckera.

Kto je Sikorski?

Radoslaw Sikorski (51) je členom poľskej vlády od roku 2005, keď najskôr pôsobil v kabinetoch premiérov Kazimierza Marcinkiewicza a Jaroslawa Kaczynského ako minister obrany a od roku 2007 riadi rezort zahraničných vecí vo vládach premiéra Donalda Tuska.

Absolvent štúdia politológie, filozofie a ekonómie na prestížnej univerzite v anglickom Oxforde získal na Britských ostrovoch po vyhlásení výnimočného stavu vo vlasti politický azyl a občianstvo, ktorého sa neskôr, v roku 2006 vzdal. V 80. rokoch pôsobil ako novinár a za fotografiu z Afganistanu sa v roku 1987 stal laureátom 1. ceny World Press Photo.

Do rodného Poľska sa vrátil začiatkom 90. rokov a čoskoro sa začal angažovať v politike. Čoskoro pôsobil ako námestník ministra obrany vo vláde Jana Olszewského a neskôr ako námestník ministra zahraničných vecí vo vláde Jerzyho Buzeka.

Sikorski, ktorý pôsobil aj ako poslanec a senátor, má s manželkou, americkou novinárkou a autorkou, laureátkou Pulitzerovej ceny za knihu Gulag, Anne Applebaumovou dvoch synov – Alexandra a Tadeusza.

Sikorski spolu s ministrami zahraničia z Francúzska a Nemecka vo februári vyjednával s vtedajším ukrajinským prezidentom Janukovyčom dohodu, ktorá mala civilizovane upokojiť situáciu na ukrajinskom Maidane. Streľba snajperov na námestí nakoniec zmenila dynamiku a vývoj udalostí.

V kontexte EÚ je pamätný aj jeho prejav, v ktorom vyzval Britov, aby sa nevzďalovali od EÚ.

EurActiv.sk, TASR