Poliaci pristáli v Európskej komisii vysoko

"Som veľmi šťastný", citovala agentúra PAP Mikolaja Dowgielewicza, poľského ministra pre európske záležitosti zo Štrasburgu.

„Pred piatimi rokmi, keď začala pracovať predchádzajúca Komisia nebol v kabinetoch ani jeden Poliak“, povedal minister. Výnimkou bol len tím poľskej komisárky pre regionálny rozvoj Danuty Hübner.

„Teraz má Poľsko svojich ľudí na kľúčových miestach, ako starý hráč“, dodal Dowgielewicz.

Podľa agentúry PAP, bude Agnieszka Skuratowicz naďalej pracovať pre Catherine Ashton, vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčku Európskej komisie.

Ďalší Poliaci budú pracovať pre českého komisára pre rozširovanie Štefana Füleho, Nemca Günthera Oettingera, komisára pre energetiku, Joaquína Almuniu (Španielsko, hospodárska súťaž) a Viviane Redingovú, Luxemburčanku zodpovednú za spravodlivosť a občianskej slobody.

S 38 miliónmi obyvateľov je Poľsko šiestym najľudnatejším štátom EÚ a prvým medzi 12 krajinami, ktoré pristúpili k Únii v rokoch 2004 a 2007.

V poľských médiách sa objavujú aj ďalšie mená. Podľa denníka Gazeta Wyborcza bude štátna tajomníčka poľského ministerstva regionálneho rozvoja Hanna Jahns pracovať pre rakúskeho komisára pre regionálnu politiku Johannesa Hahna.

Andrzej Dycha z ministerstva poľnohospodárstva a rozvoja vidieka bude pracovať v tíme rumunského eurokomisára Daciana Ciolosa, komisára pre poľnohospodársku politiku.

Łukasz Koliński, ktorý pracoval pre odchádzajúceho komisárka Pawla Sameckého by sa mal podľa očakávaní pridať do tímu dánskej komisárky Connie Hedegaard, ktorá má v novej Komisii na starosti boj proti klimatickým zmenám.

Traja Poliaci budú tiež pracovať v úrade poľského komisára Janusza Lewandowského zodpovedného za rozpočet a finančné programovanie. Lewandowského šéfom kabinetu je Luxemburčan Marc Lemaitre, ktorý bol aj šéfom kabinetu predchádzajúcich poľských komisárov Sameckého a Hübner.

Poľsko bude mať zastúpenie aj medzi najbližšími spolupracovníkmi Hermana Van Romuya, nového predsedu Európskej rady. Pracovať pre neho bude Magdalena Canowiecka.

Väčšina z týchto Poliakov už predtým pracovala v Bruseli pre európske inštitúcie alebo pre poľské zastúpenie pri EÚ. Jediné dve výnimky Jahns a Dycha prichádzajú z ministerstiev vo Varšave, informuje agentúra PAP.

Slováci sa v kabinetoch eurokomisárov dajú nájsť len u Maroša Šefčoviča (Juraj Nociar, Gabriela Keckesová a Zuzana Dutková) a u slovinského komisára Janeza Potočnika (Elena Višnar Malinovská).