Poliaci ratifikovali Lisabonskú zmluvu

Veľká väčšina poslancov dolnej komory parlamentu v Poľsku povedala Lisabonskej zmluve „áno“. Podporilo ju 384 zástupcov občanov, 56 bolo proti a 12 sa hlasovania zdržalo. Poslanci sa zišli 1. apríla na špeciálnej schôdzi.

Ratifikovaný návrh formálne potvrdí horná komora parlamentu pravdepodobne dnes (2.4.). Potom ju podpíše prezident Lech Kaczynski. Avizoval, že tak učiní „s najväčšou radosťou“.

Poľsko sa po podpise prezidenta stane siedmou krajinou EÚ, ktorá ratifikuje Lisabonskú zmluvu. Zaradí sa k Maďarsku, Slovinsku, Malte, Rumunsku, Francúzsku a Bulharsku.

Spôsob ratifikácie Lisabonskej zmluvy bol v posledných dňoch v Poľsku neistý. Opozičná strana Právo a spravodlivosť pod vedením Jaroslawa Kaczynskeho požadovala ratifikáciu s preambulou, ktorá by garantovala krajine zvrchovanosť nad najdôležitejšími rozhodnutiami EÚ. Premiér Donald Tusk sa v nedeľu stretol v prezidentom Lechom Kaczynskim, dvojčaťom lídra opozície. Výsledkom ich rozhovorov bol kompromis: Lisabonskú zmluvu schváli parlament a prijme tiež politickú deklaráciu odkazujúcu na zvrchovanosť Poľska, ktorá však nebude prílohou Zmluvy (EurActiv 31/03/08).