Politici: Niečo na tom Cameronovi je

David Cameron na Downing street 10, Zdroj: TASR/AP Photo/Stefan Rousseau-pa

Británia hrala vždy v EÚ osobitnú úlohu a dokázala tvrdo presadzovať svoje stanoviská, hovorí slovenský europoslanec Eduard Kukan. Za tým, ako naformuloval plány ohľadom vypísania referenda v roku 2017 nevidí bývalý minister zahraničných vecí nič dramatické. "Robí si priestor na to, aby pri rokovaní o ďalšej zmluve EÚ mal dobrý základ na tvrdé presadzovanie svojich záujmov," poznamenal podľa TASR.

Kukana prekvapili najmä negatívne reakcie v USA a Kanade. „Hlavní hráči v únii, teda Nemecko a Francúzsko, prijali jeho vystúpenie triezvo a racionálne. Majú záujem na aktívnom členstve Británie a sú ochotní o Cameronových návrhoch rokovať,“ konštatoval.

Nesúhlasí však s z konceptom Europe a la carte, teda formou integrácie, kde si každý štát môže vyberať z politík, čo sa mu práve hodí.  

Treba si ale podľa neho pozorne všímať niektoré dobré veci, ktoré v Cameronovom prejave zazneli, konkrétne radikálne zreformovanie únie na základe piatich princípov – konkurencieschopnosti, flexibilite, vrátenia právomocí členským štátom, nielen ich delegovanie na EÚ, zodpovednosť za demokraciu a spravodlivosť.

Kukana zaujala hlavne myšlienka vrátenia kompetencií z Bruselu na členské štáty v odôvodnených prípadoch. Tento názor podľa neho treba pozorne preštudovať. „Hlavne menšie štáty by sme sa na to mali poriadne pozrieť, lebo sú také faktory, kde by sa to dalo použiť.“

Nemyslí si, že v diskusiách o budúcom fungovaní únie si je chybou priznať nedostatky, ktoré sa v doterajšej činnosti vyskytli.

Pre europoslanca je prijateľná vízia, o ktorej minulý rok hovoril predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, týkajúca sa bankovej a finančnej únie, ako aj istej demokratickej federácie národných štátov.

„Myslím si, že by sa EÚ mala vyvíjať týmto smerom,“ uviedol. Nikto podľa Kukana nechce jednoliaty európsky štát. „Ale väčší stupeň súdržnosti je objektívne potrebný, ak chceme naďalej udržiavať EÚ ako hráča, ktorý má svoje slovo na svetovej scéne,“ zdôraznil.

Nemecko má tiež pochopenie

Na Cameronov prejav stále prichádzajú reakcie z celej Európy.

„Bolo by úplne nesprávne odpovedať na premiéra Davida Camerona reflexívne“, hovorí generálny tajomník nemeckej CSU Alexander Dobrindt, bavorskej odnože kresťanských demokratov kancelárky Angely Merkelovej.

„Ten, kto odmieta celú Cameronovu argumentáciu o Európe nahráva nedôvere k Európe, ako keby sa Európa musela pred ľuďmi skrývať“, povedal týždenníku Spiegel.

„Bavorský minister hospodárska Martin Zeil z liberálnej strany FDP sa tiež postavil na obhajobu Cameronovej reč najmä v tej časti, kde žiada opatrenia na zlepšenie európskej konkurencieschopnosti.

CSU aj FDP sa stali kritickejšími k EÚ najmä pod vplyvom európskej dlhovej krízy a obáv z toho, že by sa mohla stať transferovou úniou kde by Nemci platili dlhy chudobnejších susedov.

Nemeckí politici však zároveň naznačili limity trpezlivosti.

„Je jasné, že v optimálnej Európe nie je žiadne miesto pre špeciálne práva pre individuálne krajiny“, vrátane britského rabatu, hovorí Dobrindt.

Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle v článku pre noviny Die Welt napísal, že si nevie predstaviť ďalekosiahlu repatriáciu kompetencií EÚ na národnú úroveň tak ako by si to želal Cameron, pretože by to podľa neho zasiahlo jednotný trh.

„Obávam sa, že by sme tým zobudili duchov, ktorých, podobne ako čarodejníkov učeň v Goetheho básni, nebudeme vedieť kontrolovať“, napísal v komentári, v ktorom však zároveň podporil britské volanie po väčšej transparentnosti v EÚ.

EurActiv/TASR