Politická kríza v Nemecku ohrozuje reformu eurozóny

Politická kríza v Nemecku môže skomplikovať reformu eurozóny. FOTO: Twitter.com

Kolaps koaličných rokovaní v Nemecku môže paralyzovať diskusiu o hlbšej ekonomickej integrácii eurozóny. Uviedli to viaceré zdroje agentúry Reuters z prostredia európskej vrcholovej politiky.

Bez Nemecka ani o krok ďalej

Rokovania o novej nemeckej vláde sa prerušili po tom, čo Slobodná demokratická strana FDP po niekoľkých týždňoch v nedeľu opustila koaličné rokovania s konzervatívnou CDU/CSU a Zelenými.

Hlavnými dôvodmi ukončenia rokovaní sú vraj veľké programové rozdiely medzi stranami. Problémové sú hlavne témy ako migrácia, životné prostredie, ale aj otázka fungovania eurozóny.

Politická kríza sa vystupňovala len pár týždňov pred bruselským samitom, na ktorom sa očakáva, že európski lídri ohlásia smer k hlbšej ekonomickej integrácii v rámci eurozóny.

„Pokým nebude známy jasný nemecký postoj, žiadna dohoda nebude môcť vziknúť. Odloženie rozhodnutia je preto najpravdepodobnejším scenárom,“ vyhlásil pre Reuters zdroj z prostredia rozhovorov o reforme eurozóny.

https://euractiv.sk/clanky/analyzy/kolaps-koalicnych-rokovani-v-nemecku/

Všeobecne sa predpokladá, že na bruselskom samite Európskej rady odštartuje proces, ktorého výsledkom majú byť v roku 2018 aj rozhodnutia o tom, či eurozóna bude mať svoj vlastný rozpočet a ministra financií.

Súčasťou plánu na silnejšiu integráciu, ktorú presadzuje hlavne francúzsky prezident Emmanuel Macron, je aj premena Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM, tzv. trvalý euroval) na Európsky menový fond.

„Pokým nevznikne nová nemecká vláda, veci sa nepohnú ďalej,“ potvrdil iný zdroj Reuters.

„Neviem, aké kroky by európski lídri mohli v decembri či auguste podniknúť pre prehĺbenie spolupráce krajín s jednotnou menou, ak do toho nebude zapojená nová nemecká vláda“.

Žiadny problém?

Sú však aj takí, ktorí sa budúcich zmien v architektúre hospodárskej a menovej únie, ktorá má dnes 19 členov, obávajú. Potenciálny odklad ekonomickej integrácie eurozóny tak  podľa nich nepredstavuje veľký problém.

„Neexistuje žiaden dôvod, pre ktorý by potreba nových rozhodnutí ohľadom HMÚ bola akútna. Nemyslím si, že je to nejaký veľký problém. Ak to bude potrebné, júnový termín môže byť bez problémov posunutý,“ uviedol zdroj, ktorý je zapojený do príprav na decembrový samit v Bruseli.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/co-znamenaju-nemecke-volby-pre-eurozonu/

Podľa niektorých funkcionárov však načasovanie rozhovorov o integrácii eurozóny nebolo náhodné. Ani v jednej z veľkých krajín eurozóny sa v roku 2018 nekonajú žiadne dôležité voľby, čo vytvára príležitosť pre zameranie sa na reformu fungovania menovej únie.

Ak sa rozhovory pozastavia, kľučové rozhodutia – mnohé z nich politicky citlivé –  sa odložia na ďalší rok. A rok 2019 je zároveň rokom volieb do Európskeho parlamentu, voľby novej Európskej komisie, vedenia Európskej centrálnej banky a predsedu Európskej rady.

Podľa jedného z vysokopostavených zdrojov Reuters by sa však posunutím rozhovorov o reforme eurozóny nič vážne nestalo.

„Národné voľby sa konajú v Európe neustále. Nemôžeme kvôli tomu prerušiť našu prácu,” povedal.

Niektorí však upozorňujú, že bez “posvätenia” nemeckej vlády by bude mandát pre Európsku komisiu na pokračovanie prehlbovania integrácie eurozóny omnoho slabší ako s ním.