Politická kríza vo Švédsku má české prepojenie

Švédsky premiér Stefan Löfven. FOTO: TASR/AP

Politická kríza u severanov vyvrcholila v stredu, keď opozičné strany vyzvali na hlasovanie o nedôvere voči trom ministrom vlády premiéra Stefan Löfven.

Ministri mali byť odvolávaní v súvislosti s bezpečnostným pochybením, kvôli ktorému českí pracovníci technologické spoločnosti IBM získali prístup k dvoma tajným policajným databázam vo Švédsku, informoval server The Local a ČTK.

Dnes premiér ministrov vymenil. Najnovší škandál ale stále trasie jeho kreslom, nakoľko Löfvenova menšinová vláda „zelenej ľavice“ dvoch strán má v 349-člennom parlamente len 138 poslancov.

https://euractiv.sk/clanky/informacna-spolocnost/internetovym-spolocnostiam-pribudnu-starosti-s-ochranou-osobnych-udajov/

Únik citlivých informácii a zanedbanie povinností

Minister obrany, minister vnútra a ministerka infraštruktúry o svoje posty prišli pre to, že v roku 2015 nepodnikli kroky pre lepšie riešenie situácie v súvislosti s únikom informácií, ktorých prenos pre švédsku dopravnú agentúru Transportstyrelsen zabezpečovala spoločnosť IBM.

IBM mala vďaka novému kontraktu preniesť dáta z dvoch oddelení na nové. Na prácu najala IBM ďalšie osoby, medzi inými aj dvoch Čechov.

Generálna riaditeľka Transportstyrelseno Maria Ågrenová bola ešte v roku 2015 údajne pod veľkým tlakom, aby k prenosu dát došlo čo najskôr. Zanedbala tak aplikovanie niektorých švédskych pravidiel o ochrane osobných údajov.

https://twitter.com/GoziraZzz/status/890546719620034561

Databáza obsahovala údaje o všetkých držiteľoch vodičských preukazov, ale aj citlivé kriminálne záznamy, zoznamy podozrivých, ako aj mená osôb, ktoré boli súčasťou programu na ochranu svedkov.

Keď jedna zo spoločností upovedomila Agentúru o citlivosti údajov, švédska inštitúcia konkretizovala, ktoré informácie o osobách sú senzitívne a požiadala súkromnú spoločnosť, aby ich odstránila.

Na pochybenie sa čoskoro prišlo a riaditeľka agentúry bola odvolaná a obžalovaná za zanedbanie povinnosti pri práci s tajnými informáciami za zatvorenými dverami. Až o pol roka neskôr sa celá kauza ocitla na stole novinárov švédskeho denníka Dagens Nyheter.

Podľa ČTK získali okrem Čechov získali prístup do citlivých častí švédskych sietí aj srbskí počítačoví experti. Tí mohli cez zabezpečenú švédsku vládnu sieť sledovať komunikáciu medzi dopravnou správou a 34 ďalšími švédskymi vládnymi agentúrami.

Čítajte aj: Najinovatívnejšou krajinou je naďalej Švédsko

Švédi boli vystavení riziku

Vrcholní predstavitelia štátu a traja ministri vedeli o úniku informácií ešte začiatkom roka. K vedomosti sa priznal aj samotný premiér.

Stefan Löfven v pondelok potvrdil, že v dôsledku spôsobu, akým bola zmluva pre Agentúru Transportstyrelsen spracovaná, bola jeho krajina a jej občania vystavení rizikám potenciálneho úniku citlivých informácií.

Agentúra však odmieta, že by boli informácie zneužité a dostali sa do nesprávnych rúk.

Aby sa vyhla možnosti predčasných volieb, vláda dnes na tlačovej konferencii oznámila, že na ministerských pozíciách vymení obsadenie. Analytici a opozícia sa ale zhodujú na tom, že predčasné voľby by mohli krajinu čakať už čoskoro.

Voľby by sa podľa plánu mali v krajine konať až budúci rok v septembri.