Politické strany pred talianskymi voľbami zmiernili kritiku Únie

Berlusconiho koalícia ovládla predvolebné prieskumy. Premiérom sa však stať nemôže [EPA-EFE/CIRO FUSCO]

Premiérom budúcej talianskej vlády sa može stať predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. Kývol na ponuku lídra predvolebnej koalície Silva Berlusconiho, ktorá je favoritom volieb.

Taliansko sa pripravuje na parlamentné voľby. Favoritom nedeľných volieb je volebná koalícia strany Forza Italia a dvoch krajnepravicových strán Liga Severu a Bratia Talianska pod vedením veterána talianskej politiky Silvia Berlusconiho. Na krk mu bude dýchať populistické Hnutie piatich hviezd a stredoľavá Demokratická strana.

Výsledky volieb budú mať veľký význam aj pre ďalší osud Európskej únie, ktorá sa nadychuje k veľkým zmenám. Banková ale aj migračná kríza v Taliansku vytvorili živnú pôdu pre rast euroskepticizmu, čo sa prejavilo aj na ponuke politických subjektov.

S blížiacim sa otvorením volebných miestností sa však výrazne zjemnila rétorika strán, ktoré v ostatných mesiacoch vystupovali veľmi kriticky k Európskej únii.

Opar nad Hnutím piatich hviezd

Najsilnejšou samostatne kandidujúcou stranou je podľa predvolebných preferencií Hnutie piatich hviezd (MS5). Strana, ktorú založil známy komik Beppe Grillo, vybudovala svoj úspech na kritike tradičných talianskych politických strán. Dnes patrí medzi najtvrdších oponentov EÚ na talianskej politickej scéne a z úst jej lídrov dlhodobo zaznieva volanie po referende o vystúpení z eurozóny.

Juncker o talianskych voľbách: Sme pripravení aj na „najhorší scenár“

Talianske marcové voľby by mohli zamávať finančnými trhmi, varoval vo štvrtok predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Brusel sa podľa neho pripravuje na „najhorší možný scenár“.

Spolu s britskou UKIP či krajne pravicovou Alternatívou pre Nemecko je súčasťou euroskeptickej frakcie Európa slobody a priamej demokracie v Európskom parlamente. Vysoké preferencie M5S preto vyvolávajú obavy z toho, či by jej úspech Taliansko nenaviedol na cestu von z európskej dvadsaťosmičky, prípadne z eurozóny.

Strana svoju rétoriku však zmiernila, keď do jej čela nastúpil Luigi di Maio. Ten označuje ľudové hlasovanie o eure za krajné riešenie. Ak sa však nezmení finančná politika EÚ, bude podľa vlastných slov hlasovať za koniec európskej meny na Apeninskom polostrove.

Tesne pred voľbami zmenil taktiku, keď tvrdil, že na zaoberanie sa týmito otázkami „teraz nie je čas“.

Podľa profesora politickej geografie na univerzite LUISS v Ríme Alfonsa Giordana sa Di Maiova rétorika o Únii „absolútne zmenila“. Poukázal na to, že líder M5S už aj absolvoval niekoľko ciest do Londýna, kde sa na stretnutiach s investormi snažil rozptýliť ich obavy o budúcnosť Talianska v EÚ.

„Domovom Hnutia piatich hviezd je Európska únia,“ uisťoval Di Maio.

Berlusconi a krajná pravica

Podľa Di Maia by sa Európa nemala cítiť ohrozená jeho stranou. Znepokojovať by ju mala viac stredopravá koalícia Silvia Berlusconiho a krajne pravicovej Ligy Severu, ktorá je podľa predvolebných prieskumov jasným adeptom na víťazstvo vo voľbách.

Najväčšou hrozbou pre EÚ je líder Ligy severu, europoslanec Matteo Salvini. Salvini nadväzuje na francúzsky „lepenizmus“, obdivuje ruského prezidenta Vladimíra Putina ako aj Donalda Trumpa, je stúpenec silného nacionalizmu a tiež veľký kritik Únie.

Taliansky politik je súčasne odporcom trojpercentného pravidla pre deficit verejných financií, ktorý členským krajinám stanovuje Pakt stability a rastu. V jednom z rozhovorov pre zahraničné médiá vyslovil želanie otvoriť európske zmluvy a „koordinovaným postupom opustiť niektoré formy spolupráce na komunitárnej úrovni”. Bruselu tiež vyčíta nezvládnutie migračnej krízy.

Berlusconi, ktorý  je s lídrom Ligy severu v predvolebnej koalícii, uisťuje, že Salvini nepredstavuje pre budúcnosť Únie žiadne nebezpečenstvo.

„Nemôžeme opustiť euro a dokonca je o tom absolútne presvedčený aj sám Salvini.“

Myslí, si, že hrozbu vystúpenia z eurozóny Savini použiva len ako nástroj, aby diplomaticky vystrašil Európu, „pre ktorú by ďalší „exit“ znamenal koniec“. Berlusconi o tom nakoniec osobne tento týždeň presviedčal predsedu Európskej komisie Jeana- Claude Junckera.

„Európska únia sa nebojí populistických výpadov Salviniho, pretože tu máme garanciu, ktorá sa volá Silvio Berlusconi,“ vyhlásil po stretnutí s luxemburským politikom.

Vo volebnom programe koalície síce nie je ani zmienka o Salviniho túžbe opustiť jednotnú európsku menu, strany sa v ňom však implicitne zaväzujú riadiť sa predovšetkým vlastnou ústavou a nie komunitárnym právom.

„Junckerovi sa náš program veľmi páči,“ vyhlásil v utorok Silvio Berlusconi.

Andrea Ichino z Európskeho inštitútu vo Florencii si nemyslí, že by Salvini chcel „dostať Taliansko von z EÚ“. Nevidí v ňom až takú veľkú hrozbu pre EÚ, pretože ho svojim euroskepticizmom „zatieni“ Berlusconi.

Myslí si, že Salvini svoj záujem o vystúpenie z EÚ len predstiera a „demagogicky to využíva na prilákanie voličských hlasov“.

Tajani budúcim premiérom?

„Nie je jasné ani to, čo si o Európe myslí M5S a pochybujem, že by Salvini v hodine pravdy naozaj pristúpil na vystúpenie Talianska,“ dodal pre španielsky portál EUROEFE Ichino.

Zmierniť obavy Bruselu by nakoniec mohol súčasný predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. Berlusconi, ktorý kvôli obvineniam z daňových podvodov nemôže zastávať premiérsku funkciu, navrhol ako kandidáta strany na predsedu vlády Tajaniho. Spoluzakladateľ Forza italia prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti Twitter ponuku prijal.

„Ďakujem predsedovi Berlusconimu za to, že mi prejavil úctu. Dnes večer so mu potvrdil, že som ochotný slúžiť Taliansku,“ napísal Tajani, ktorý je vnímaný ako jeden z najlojálnejších spolupracovníkov 81- ročného veterána talianskej politiky.

Čerstvý vietor v politickom systéme

Misky na váhach ponuky európskej politiky vyvažuje súčasná vládna Demokratická strana vedená bývalým premiérom Matteom Renzim. Strana, ktorá v pieskumoch citeľne zaostáva za stredopravou koalíciou, sa označuje za eurooptimistickú. Má to dokazovať aj názov časti jej volebného programu venovaného EÚ „Smerom k Spojeným štátom Európskym“.

Konkurenciou  pre Demokratickú stranu na ľavom strede je nové hnutie Viac Európy (tiež +Európa či Piú Europa) bývalej eurokomisárky Emmy Bonino. Silne proeurópske hnutie seba nevidí ako konkurenciu pre Renziho stranu, ale ako jej potencionálneho koaličného partnera.

Eurosocialisti hľadajú nového šéfa. Ficov kritik Pittella sa chce vrátiť do Talianska

Dočasným predsedom S&D sa stal Udo Bullman. Dve najväčšie frakcie v Európskom parlamente tak momentálne vedú Nemci.

„Vidíme Viac Európy ako potrebný čerstvý vietor v talianskom politickom spektre, ktorý sa snáď presadí vedľa súčasnej politickej reprezentácie,“ uviedol pre portál EURACTIV.com kandidát Viac Európy Alberto Alemanno.

Európska únia sa ako dôležitá téma vrátila do predvolebnej kampane po tom, čo Amsterdam ohlásil, že nestihne načas vybudovať budovu pre Európsku liekovú agentúru. Spôsob voľby nového sídla pre európsku agentúru, o ktorú sa uchádzalo aj Miláno, Taliani ostro kritizovali.

Druhýkrát Európa zarezonovala, keď talianska vláda obvinila Slovensko z neférovej štátnej pomoci, aby prilákala továreň Embraco, ktorá dnes dáva prácu viac ako päťsto Talianom.

Parlamentné voľby po prvýkrát prebehnú podľa nových volebných pravidiel, ktoré boli z iniciatívy vlády Mattea Renziho prijaté minulý rok. Znamená to, že 61 percent kresiel bude rozdelených proporčne a 37 percent väčšinovým systémom v jednokolovej voľbe. O zvyšných dvoch percentách kresiel rozhodnú Taliani žijúci v zahraničí.