Poľsko má tri mesiace na vysvetlenie súdnej reformy

Frans Timmermans, Poľsko

Frans Timmermans, (zdroj: Európska komisia)

Poľsko má k dispozícii tri mesiace na to, aby vyvrátilo obavy EÚ týkajúce sa kontroverznej súdnej reformy. Uviedla to včera Európska komisia (EK) na svojom poslednom zasadnutí pred letnými inštitucionálnymi prázdninami.

Prvý podpredseda EK Frans Timmermans, ktorý má na starosti rokovania s Poľskom týkajúce sa výčitiek EÚ v oblasti právneho štátu, pripomenul, že právny štát je jedným z pilierov únie.

„Má to veľký význam pre každého, vrátane jednotlivých občanov, aby sa uistili, že sú chránení zákonom a že existujú nezávislé súdy, ktoré sa postarajú o ich záujmy,” uviedol Timmermans pred novinármi v Bruseli.

Brusel sa v rámci bezprecedentného právneho šetrenia snaží zistiť, či nová konzervatívna poľská vláda svojimi reformami a zmenami na Ústavnom súde nekonala v rozpore so základnými hodnotami EÚ. Posledná možnosť, ktorú by Brusel mohol voči Poľsku uplatniť, je začať postup podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy, čo znamená pozastavenie hlasovacích práv tejto krajiny v rámci rozhodovacieho procesu v EÚ.

Reforma je na svete

Napriek tomu, že naši severní susedia vedeli o výhradách Komisie od 13. januára tohto roka, tamojší parlament minulý týždeň kontroverznú reformu schválil. Hlavné ustanovenia, ktoré majú ohrozovať právny štát v Poľsku, pretrvali.

Rámec na ochranu právneho štátu má 3 fázy. Po prvotnom varovaní začal sa dialóg, ktorý v tomto prípade k zmene pripravovanej legislatívy neviedol. Komisia preto pristúpila k vydaniu odporúčaní, ktoré už sprevádza konkrétna lehota na vyriešenie sporu.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí označilo krok Komisie za predčasný. Uviedlo tiež, že Komisia takto riskuje stratu svojej vážnosti.

V podobnom duchu sa vyjadril aj šéf vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jarosław Kaczyński v rozhovore pre nemecký bulvárny denník Bild. Expremiér povedal, že Európska komisia jedná mimo rámca zmlúv Európskej únie. Podpredsedovi EK Timmermansovi adresoval poznámku o tom, ako je „absurdné“, aby sa o tejto téme vyjadroval niekto z „krajiny, ktorá ani nemá ústavný súd“.