Kaczyňski: Donald Tusk je problém

Donald Tusk

Jaroslaw Kaczynski (AP Photo/Czarek Sokolowski)

Vyhlásil to dnes predseda poľskej vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski.

“Poľská vláda nepodporí Donalda Tuska v druhom funkčnom období v Európskej rade… Tusk je veľký problém,” povedal Kaczyňski v rozhovore, ktorý dnes zverejnil poľský denník Polska The Times.

“V Poľsku prebieha vyšetrovanie v parlamente aj v prokuratúre, ktoré môže viesť k tomu, že proti nemu budú vznesené obvinenia. Mala by byť takáto osoba hlavou Európskej rady? Mám o tom vážne pochybnosti,” povedal ďalej Kaczyňski.

Odkazoval tým na práve prebiehajúce vyšetrovanie rozsiahleho finančného podvodu okolo investičného fondu Amber Gold, ktorý Poľskom otriasol v roku 2012. Obvineniam v tomto prípade čelí aj vtedajšia vláda, ktorej predsedom bol Tusk a ktorá proti činnosti fondu nezakročila. Kaczyňski dodal, že Tuskovo zotrvanie v Bruseli považuje za veľmi riskantné najmä pre Európsku úniu.

Poľská vláda nemá oficiálnu právomoc na to, aby zablokovala Tuskovu kandidatúru do čela EÚ. Kaczyňského vyjadrenia však poukazujú na značný spor medzi oboma politikmi a Tuskovu kandidatúru by mohli skomplikovať, približuje agentúra Reuters.

Kaczyňski prechováva voči Tuskovi hlbokú zášť v súvislosti s tragédiou poľského vládneho špeciálu, ktorý sa 10. apríla 2010 zrútil pri ruskom meste Smolensk, pričom zahynulo všetkých 95 osôb na jeho palube vrátane vtedajšieho prezidenta Lecha Kaczyňského, Jaroslawovho brata-dvojčaťa. Predseda PiS sa totiž domnieva, že zodpovednosť za tragédiu nesie predošlá poľská vláda vedená práve Tuskom.