Poľskí europoslanci „majú blízko“ k odchodu od európskych konzervatívcov

Poľskí europoslanci majú mať problém s vedením strany ECR pod taktovkou Talianky Giorgie Meloni. [EPA-EFE/Angelo Carconi]

Zdroj z ECR pre portál EURACTIV povedal, že jej poľskí členovia nesúhlasia s talianskym vedením. Ich odchod by oslabil pozíciu strany pri vyjednávaniach o novom pravicovom zoskupení.

Strana Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) je takmer úplne ovládaná talianskymi poslancami a jej poľskí členovia majú blízko k odchodu. Pod podmienkou anonymity to pre portál EURACTIV povedal zdroj z jednej z členských strán ECR.

Europoslanci zo strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorí tvoria 27 z 61 jej členov, majú byť nespokojní s vedením talianskej predsedníčky Giorgie Meloni z hnutia Bratia Talianska (Fratelli d’Italia).

Príkladom toho je nedávna rezignácia dlhoročnej podpredsedníčky a poľskej europoslankyne Anny Fotygy z predsedníctva strany. Tú doručila iba jeden deň pred snemom, ktorý sa uskutočnil v piatok 18. júna. Ako dôvod uviedla zdravotné problémy.

Pravicové strany v europarlamente vydali spoločnú deklaráciu, boli by tretia najväčšia frakcia

Orbán, Salvini, Morawiecki aj Le Pen v liste kritizujú európsky „superštát“ a ideologický monopol. Zároveň však chcú Úniu založenú na „židovsko-kresťanskom dedičstve“. O svojej politickej budúcnosti môžu rozhodnúť na septembrovej konferencii.

ECR má tak vo vedení iba dvoch členov. Sú nimi líderka strany Meloni a europoslanec Jorge Buxadé zo španielskej krajne pravicovej strany Vox.

„Nie je možné, že by šéf PiS Jarosław Kaczyński nevedel o jej rezignácii. Je podozrivé, že sa ju nepokúsil nahradiť,“ myslí si zdroj z prostredia strany. „Je to jasné znamenie, že PiS stratila záujem o ECR po tom, ako z nej odišli britskí konzervatívci a vedenia frakcie sa ujala Meloni.“

Do politickej strany ECR patrí aj slovenská strana SaS. Po odchode Lucie Ďuriš Nicholsonovej zostal v prepojenej europarlamentnej frakcii už iba Eugen Jurzyca.

„Nemám informácie o odchode nejakej strany, ani o iných významných zmenách v tejto frakcii v najbližšom čase,“ povedal Jurzyca pre EURACTIV Slovensko.

PiS už roky neplatí členský poplatok

Informácie popiera aj spolupredseda frakcie Ryszard Legutko. „Poľskí poslanci za PiS majú svoj domov v strane ECR, nie je dôvod o tom pochybovať,“ povedal Legutko s tým, že strana PiS nominuje nového kandidáta na podpredsedu 2. augusta.

Zdroj portálu EURACTIV však poukazuje na to, že odpoveď neprišla z prostredia politickej strany ECR, ale z vedenia frakcie.

„Samotná pani Meloni vyvolala hnev na júnovom stretnutí, keď oznámila, že PiS už roky neplatí členský poplatok,“ dodal zdroj.

Prijmú európski reformisti Orbána? Ďuriš Nicholsonová je proti, Jurzyca to na stole nevidí

Stretnutie Orbána, Salviniho a Morawieckého po odchode Fideszu z EPP otvorilo viacero možností európskej pravicovej spolupráce. Orbánovi europoslanci najčastejšie hlasujú s frakciou Európskych konzervatívcov a reformistov, kam patria aj Morawieckého europoslanci. Salvini má však v tejto frakcii domácich oponentov.

Strana ECR dostáva každoročne zhruba štyri milióny eur z európskeho rozpočtu. Tvorí ju momentálne 61 europoslancov z 15 členských štátov.

Podľa informácii portálu EURACTIV ECR tým, že má iba dvoch členov v predstavenstve pravidlá Európskeho parlamentu o financovaní neporušuje. V princípe to ale odporuje belgickým zákonom, ktoré stanovujú, že na financovanie musia byť v predstavenstve strany aspoň traja členovia.

Zhoršenie vyjednávacej pozície a pol miliónový dlh

Odchod Poliakov by zhoršil pozíciu ECR pri rokovaniach o novom pravicovom hnutí. Preskupenie na európskej pravici sa očakáva odkedy europoslanci z maďarského Fideszu opustili frakciu Európskej ľudovej strany (EPP).

Problém pre Meloni predstavuje jej politický súper na domácej scéne, predseda strany Liga severu (Lega Nord) Matteo Salvini. Aj keď sú obaja politici krajne pravicoví, Salvini je koaličným partnerom predsedu vlády Maria Draghiho, zatiaľ čo hnutie Meloni je v opozícii.

„Razia“ na funkciu: Konzervatívci kritizujú znovuzvolenie Ďuriš Nicholsonovej do vedenia výboru

Prechod slovenskej europoslankyne z konzervatívnej do liberálnej frakcie otvoril otázku o predsedníctve zamestnaneckého výboru v Európskom parlamente. V novej voľbe Ďuriš Nicholsonová najvyšší post obhájila. Rozdelenie funkcií ale teraz nesedí s výsledkom celoeurópskych volieb. 

Bratia Talianska sa s europoslancami Ligy, združenými vo frakcii Identita a demokracia (ID), politicky spojili v nedávnej deklarácii o budúcnosti Európy, podľa zdroja portálu EURACTIV ale „Salvini nikdy nedovolí, aby sa Meloni stala členkou nového pravicového hnutia“. Odchod poľských europoslancov by bol podľa neho pre ECR tvrdou ranou.

Predsedníčka strany Meloni musí ale riešiť aj ďalší závažný problém. ECR musí splatiť vyše pol miliónový dlh z projektov, ktoré nesplnili únijné podmienky financovania.

Podľa informácii portálu EURACTIV navyše Bratia Talianska čelia finančnému vyšetrovaniu EÚ pre použitie eurofondov na ich výročnú konferenciu.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte