Poľsko a Maďarsko stále na odbojnej vlne

Maďarsko a Poľsko

Viktor Orbán (vpravo) a Beata Szydlová, zdroj: TASR (Szilard Koszticsak/MTI via AP)

Pri voľbe Donalda Tuska za predsedu Európskej rady na druhé funkčné obdobie došlo k porušeniu práva EÚ.

Vyhlásil to poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski vo vysielaní poľskej televízie TVN24.

“Nebolo hlasovanie o Tuskovi. Bola otázka ‘Kto je proti?’, ale nebola otázka: ‘Kto je za?’, ‘Kto sa zdržal?’ a tak ďalej. Nie je pravda, že sme prehrali 27:1,” vyhlásil Waszczykowski na margo výsledkov hlasovania, pri ktorom bolo Poľsko jediným členským štátom EÚ nepodporujúcim Tuska – bývalého poľského premiéra.

Čítajte:

Donald Tusk to uhral s výsledkom 27:1

 

Minister ďalej uviedol, že je možné, že pri hlasovaní došlo k falzifikácii. “Máme expertízy, ktoré dokazujú, že spôsob voľby Tuska možno napadnúť na základe európskeho práva.”

Waszczykowski v relácii povedal, že teraz je na poľskej vláde, či Tuskovo zvolenie spochybní. Spresnil, že svoju expertízu už predložil premiérke Beate Szydlovej. Ona podľa jeho slov rozhodne, “či to stojí za to (napadnúť hlasovanie)… lebo “dôležitosť tejto voľby nie je veľká, význam tejto pozície je malý”.

Premiérka Szydlová neskôr odmietla, že by Poľsko chcelo na voľbu podať žalobu.

Budapešť rozdáva dotazníky

Maďarská vláda sa po dotazníku z roku 2015 k otázke prisťahovalectva opäť takouto formou obráti na občanov.

Podľa štátneho tajomníka kabinetu úradu predsedu vlády Csabu Dömötöra formuláre takzvanej “národnej konzultácie” k otázkam ochrany hraníc a zachovania národných právomocí začnú rozosielať budúci týždeň.

“Žiadame občanov o podporu, aby sme dokázali udržať v národnej právomoci určovanie výšky daní, miezd, ale aj reguláciu cien energií pre domácnosti,” povedal podľa agentúry MTI Dömötör.

V dotazníku budú aj otázky týkajúce sa transparentnosti skupín aktivistov financovaných zo zahraničia, posilnenia ochrany hraníc a zabránenia v relokácii utečencov.

“Brusel chce mnohé právomoci prevziať, musíme mu v tom však zabrániť,” povedal štátny tajomník.

V roku 2015 rozoslala vláda maďarským občanom osem miliónov dotazníkov. Konzultáciu sprevádzala mohutná kampaň proti migrantom po celej krajine v médiách i vo forme bilbordov. Cieľom premiéra Viktora Orbána bolo získať podporu pre odmietnutie prisťahovalectva.

Vládnu iniciatívu ostro kritizovali opozičné strany i medzinárodné organizácie. Budapeštianska kancelária ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI) vyzvala na bojkotovanie “národnej konzultácie” a maďarským občanom odporučila, aby poslali Orbánovi list s výzvou, aby Maďarsko rešpektovalo ľudské práva migrantov a utečencov.