Poľsko je pripravené stiahnuť veto, chce deklaráciu k právnemu štátu

Na archívnej fotke, podpredseda poľskej vlády Jaroslaw Gowin. [EPA-EFE/Wojciech Olkusnik]

Poľsko je pripravené ustúpiť od veta rozpočtu a Plánu obnovy. Žiada za to, aby lídri EÚ prijali deklaráciu, ktorá ubezpečí, že sa prepojenie medzi právny štátom a čerpaním peňazí nebude zneužívať.

Povedal to vo štvrtok (3. decembra) podpredseda poľskej vlády Jaroslaw Gowin novinárom po stretnutí s vysokopostavenými predstaviteľmi Európskej komisie.

Poľsko si podľa neho uvedomilo, že veto oboch veľkých finančných balíkov finančne poškodí Poľsko aj ostatné krajiny.

Poľsko a Maďarsko doteraz odmietli udeliť svoj súhlas s 1,1 biliónovým rozpočtom EÚ na roky 2021-2027 a s 750 miliardovým Plánom obnovy na ekonomické oživenie po pandémii. Obe potrebujú jednomyseľné schválenie všetkých členských štátov.

Ako dôvod uviedli nesúhlas s mechanizmom, ktorý podmieňuje čerpanie európskych peňazí dodržiavaním princípov právneho štátu a predpokladá aj sankciu v podobe pozastavenie týchto zdrojov v prípade, že krajina na tomto poli zásadne zlyháva.

Komisia hľadá možnosti, ako obísť veto Maďarska a Poľska

Európska komisia rozmýšľa, ako obísť veto Maďarska a Poľska o rozpočte Únie na roky 2021-2027 a Pláne obnovy. S návrhom by mohla prísť na začiatku budúceho roka, ak sa situácia nezmení, potvrdil v stredu (2. decembra) vysoký predstaviteľ EÚ.

Obe krajiny už dnes sú v procedúre podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy, kde im sú vyčítané zásahy do súdnictva (Poľsko), obmedzovanie občianskej spoločnosti a médií (Maďarsko).

„Uvedomujeme si, že v prípade poľského a maďarského veta by tu mohol byť provizórny rozpočet, čo by, na rozdiel od toho, čo hovoria niektoré hlasy v poľskej debate, nebolo dobré pre Poľsko a nebolo dobré pre ostatných 26 členských štátov,“ povedal Gowin.

„Preto si myslím, že je v záujme všetkých… nájsť dobrý kompromis. Takýto kompromis je možný.. cez záväznú deklaráciu, ktorá by interpretovala (mechanizmus právneho štátu)“. Túto deklaráciu by podľa jeho slova mali prijať lídri EÚ.

„Vysvetľujúca deklarácia by mohla byť … jasným stanoviskom Európskej rady, že podmienenosť nebude použitá na vyvíjanie neopodstatneného tlaku na jednotlivé členské štáty v iných oblastiach, než riadne využitie európskych fondov,“ povedal Gowin.

Dodal, že predstavitelia Európskej komisie, s ktorými sa včera rozprával, dali jasne najavo, že v prípade, že Maďarsko a Poľsko budú trvať na svojom vete, EÚ nebude mať na výber a v prípade Plánu obnovy ich obíde dohodou 25 štátov.

„Poľská ekonomika si počína veľmi dobre a samozrejme by sme vedeli budúci rok prežiť bez časti fondov, o ktoré bude provizórny rozpočet nižší, ale prečo sa o ne obrať, ak je stále priestor na dohodu a veríme, že tá dohoda je možná,“ uzavrel podpredseda vlády.