Poľsko nezablokuje Lisabon

Lech Kaczynski a Nicolas Sarkozy, Zdroj: www.prezydent.pl

Koncom minulého týždňa úrad francúzskeho prezidenta informoval, že poľský Lech Kaczynski Sarkozyho uistil, že Poľsko nebude prekážkou ratifikácie Lisabonskej zmluvy. Informáciu neskôr potvrdil aj úrad poľského prezidenta. Ešte začiatkom týždňa pritom Kaczynski poznamenal, že pokračovanie v ratifikácii po negatívnom výsledku írskeho referenda „nemá zmysel“.

Pre Francúzske predsedníctvo, ktoré sa snaží predísť zastaveniu ratifikačného procesu, je to malé politické víťazstvo. Napriek tomu to však Sarkozy v polroku na čele Únie nebude mať ľahké. Ako v interview pre Financial Times poznamenal nemecký minister financií Peer Steinbrück, bude to v značnej miere „krízový manažment“.

Paríž mal pre polrok na čele EÚ ambiciózne plány – dohodnutie jednotnej európskej imigračnej politiky, posilnenie európskej obrannej politiky, či prijatie nových emisných cieľov. Skomplikovalo ich však odmietnutie Lisabonskej zmluvy v Írsku a rastúce ceny ropy, na ktoré sa Únia snaží, zatiaľ neúspešne, nájsť efektívnu odpoveď.