Poľsko odštartovalo boj o portfóliá v Komisii

Foto: www.mmisso.com

Poľský premiér Donald Tusk vybral osobu, ktorá nahradí v Komisii Danutu Hübner, informovali tamojšie médiá. Eurokomisárom by sa za Poľsko mal stať Janusz Lewandovski, tohto času poslanec Európskeho parlamentu za EPP-ED. Lewandovski dúfa v iné portfólio než je regionálny rozvoj, ktorý zastávala Hübner. Poľsko ako najväčšia z nových členských krajín poškuľuje po portfóliách ako sú „hospodárske a menové veci“, „podnikanie a priemysel“, či „vnútorný trh a služby“. Ambície Poľska však môžu zhatiť ďalšie komplikácie pri ukončení ratifikácie Lisabonskej zmluvy v Poľsku.

Nádejný eurokomisár bol v 80. rokoch ekonomickým poradcom hnutia Solidarita začiatkom 90. rokov pôsobil vo funkcii ministra privatizácie. Je jedným z „otcov zakladateľov“ Varšavskej burzy. V predchádzajúcom volebnom období bol predsedom výboru Európskeho parlamentu pre rozpočet, odísť musel po tom, čo sa iný Poliak  – Jacek Saryusz-Wolski – v roku 2007 stal predsedom výboru pre zahraničné veci.

Podľa poľských médií sa Tusk o osobe komisára rozhodol ešte pred voľbami, šéf jeho kabinetu Slawomir Nowak ale včera tvrdil, že rozhodnutie ešte nepadlo.

„Nový komisár bude vybraný podľa portfólia“, povedal Nowak. „Ak by išlo o portfólio, ktoré sa bude týkať trhu, najlepším kandidátom je Janusz Lewandovski. Pokiaľ by išlo o problematiku regionálneho rozvoja, bola by to Hübner. A ak to bude iné portfólio, ktoré by lepšie sadlo Jacekovi Saryusz-Wolskemu bude to Jacek Saryusz-Wolski“, povedal pre poľký rozhlas.

Očakáva sa že premiér Tusk a prezident Kaczynski budú dnes diskutovať so svojimi partnermi aj o tom, aké sú šance Jerzyho Buzeka na získanie postu predsedu Európskeho parlamentu. Tusk musí presvedčiť členov Kaczynského strany PiS, aby Buzeka podporili.  „Rozhovory idú veľmi dobre“, povedal denníku Gazeta Wyborcza minister poľský pre európske záležitosti Mikolaj Dowgielewicz. Tusk sa stretne aj s talianskym premiérom Silviom Berlusconim, aby ho presvedčil, že jeho kandidát na predsedníctvo Parlamentu Mario Mauro nemá šancu získať podporu veľkých krajín.

Slovensko

Vládny Smer-SD, ktorý bude nášho nového komisára vyberať zatiaľ nechce komentovať konkrétne mená. Už dávnejšie sa ako o vážnom kandidátovi špekuluje o súčasnom veľvyslancovi SR pri Európskej únii Marošovi Šefčovičovi.

Česká republika

Napriek želaniu súčasnej vlády nominovať komisára čo možno najskôr, chcú dve najväčšie politické strany ODS a ČSSD dohodli, že počkajú až do volieb, ktoré sa v ČR budú konať v októbri.

Toto rozhodnutie kritizoval úradujúci premiér Jan Fischer ako aj ďalší členovia kabinetu. Na otázku, či sa neobáva, že všetky dôležité portfóliá budú preč kým sa v Čechách sformuje nová vláda, Ficher odpovedal, že zdieľa obavy novinárov.

Sociálni demokrati už skôr navrhovali súčasného eurokomisára Vladimíra Špidlu, Jana Švejnara, neúspešného vyzývateľa Václava Klausa, a Pavla Telička, bývalého hlavného vyjednávača v prístupovom procese ČR do EÚ. Občianski demokrati sú zatiaľ nerozhodnutí a tvrdia, že ich hlavou prioritou je portfólio. Mená by mali prísť až potom, tvrdia. Médiá tiež špekulovali o tom, že sám Mirek Topolánek by mohol mať záujem o tento post. On sám takéto úvahy odmieta.

Francúzsko

Vo Francúzsku úradujúci komisár Jaques Barrot ohlásil záujem zotrvať v Komisii, zdá sa ale, že prezident Sarkozy skôr dáva prednosť novozvolenému poslancovi EP a bývalému ministrovi Michelovi Barnierovi. Ten bol už raz bol eurokomisárom pre regionálnu politiku v rokoch 1999-2004. V uplynulých eurovoľbách koordinoval kampaň Sarkozyho strany UMP. Prezident nechal počuť, že Barnier ja na vrchole zoznamu možných kandidátov.

Niektorí tiež spomínajú mená bývalého štátneho tajomníka pre záležitosti EÚ Jean-Pierre Jouyeta. Francúzsko sa netají ambíciou uchmatnúť si portfólio vnútorného trhu, ktoré dnes zastáva Ír Charlie McCreevy a pod ktoré spadá napríklad aj dnes veľmi diskutovaná reguláciu finančných trhov. Jouyetova súčasná pozícia šéfa francúzskeho orgánu pre dohľad nad finančnými trhmi (AMF – Autorité des marchés financiers) z neho robí perfektného kandidáta.

Nemecko

Nemecká kancelárka Angela Merkel podporuje na post komisára svojho ministra vnútra Wolfganga Schäubleho. V minulosti sa ako kandidáti CDU spomínali aj Friedrich Merz, Peter Hintze a Elmar Brok.

Švédsko

Za Švédsko Margot Walström odchádza po dvoch odslúžených obdobiach. Hovorí sa, že Gunilla Carlsson, ministerka pre medzinárodný rozvoj a spoluprácu, by mohla prebrať Michelove portfólio rozvoja.

Luxembursko

Očakáva sa, že na svojom portfóliu pre informačnú spoločnosť zotrvá Luxemburčanka Viviane Redingová.