Poľsko pozýva Rusko do Weimarského trojuholníka

Stretnutie Weimarského trojuholníka s ruským prezidentom Dmitrijm Medvedevom by bolo „vysoko žiaduce“, povedal Komorowski na tlačovej konferencii vo Wilanovskom zámku vo Varšave.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý stál spolu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou vedľa Komorowského, označil prístup Poľska k Moskve za „inteligentný a odvážny“.

Každý krok, ktorý potvrdzuje, že studená vojna skončila, je vítaný, dodal francúzsky prezident.

Komorowski sa už dlhšie snaží o oživenie stretnutí Weimarského trojuholníka, napriek tomu, že mnoho expertov si myslí, že tento formát sa vyčerpal. Hlavný dôvodom má byť, že záujmy Paríža a Belína sa podstatne líšia od záujmov Varšavy.

Za rozhodnutím zvolať ďalšie stretnutie v tomto zložení je pravdepodobne potreba koordinácie pred blížiacim sa poľským predsedníctvom EÚ, ktorá začne 1. júla 2011.

Tri krajiny spája minimálne záujem lepšie koordinovať obrannú a bezpečnostnú politiku v rámci EÚ. Jedna z priorít poľského predsedníctva je pokrok v európskej obrannej politike.

Pakt konkurencieschopnosti

Merkelová a Sarkozy využili príležitosť, aby Poľsko získali na svoju stranu ohľadom „paktu konkurencieschopnosti“, ktorého cieľom má byť posilnenie európskej ekonomiky. Pakt narazil na piatkovom summite na odpor viacerých členských štátov.

„Pokiaľ ide o pakt konkurencieschopnosti, radi by sme vyzvali krajiny, ktoré zatiaľ nemajú euro, aby sa pridali“, povedala Angela Mereklová.

„Tento pakt , kde sa črtajú mnohé príležitosti na reformy je otvorený a radi by sme, aby sa naši poľskí priatelia pridali, pretože sú krajinou, ktorá robí reformy a s tradíciou fiškálnej konsolidácie“, cituje kancelárku agentúra Reuters.

Jedným z opatrení navrhovaného paktu je inkorporovať „dlhovú brzdu“ do národných ústav. Poľsko už niečo podobné vo svojom najvyššom zákone má a momentálne sa snaží, aby jeho verejný dlh neprekročil 55 % HDP.

Rozpočet EÚ

Traja lídri diskutovali aj o dlhodobom európskom rozpočte, čo je téma, ktorá rozdeľuje čistých prispievateľov ako je Francúzsko a Nemecko a ich chudobnejšieho suseda Poľsko, ktoré sa obáva o osud štedrých príspevkov na infraštruktúru a kohéziu v budúcom rozpočtovom rámci. Podľa bohatších krajín by mala finančná perspektíva odrážať škrty v národných rozpočtoch.

Merkelová a Sarkozy naznačili, že naozaj pôjde o náročné rokovania.

„Každý musí pochopiť, že niektoré členské krajiny potrebujú znížiť svoj deficit. V tomto kontexte nemožno zaobchádzať s rozpočtom EÚ odlišne ako s národnými rozpočtami, keďže rozpočet EÚ je priamo naviazaný na rozpočet členských štátov“, hovorí Sarkozy.

Na žiadosť o komentár reagoval Komorowski opatrne.

„Očakávame návrhy Európskej komisie (…) Poľské očakávania sú spojené s naším úsilím v kohéznej politike“, vyhlásil.

Počas stretnutia lídrov vo Varšave protestoval odborársky zväz Solidarita proti francúzskym investíciám do poľského energetického sektoru. Francúzsky gigant GDF Suez a EDF Energy plánujú nákup v podielu v najväčšom štátnom energetickom podniku štátnej Polska Grupa Enregtycna (PGE).

Ďalšie kroky

  • 1 júla 2011: Začiatok poľského predsedníctva EÚ
  • Október 2011: Parlamentné voľby v Poľsku