Poľsko proti všetkým. Tuska asi zvolia aj napriek nesúhlasu Varšavy

Tusk Európska rada voľba

Donald Tusk a poľská premiérka Beata Szydlová, zdroj: www.premier.gov.pl

Poľská premiérka Beata Szydlová poslal lídrom EÚ list. Žiadala v ňom, aby Donalda Tuska nezvolili na post predsedu Európskej rady na druhé funkčné obdobie.

List zverejnili na oficiálnej webovej stránke poľskej vlády.

Poľský vládny kabinet a vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) navrhli na post svojho kandidáta, poľského europoslanca Jacka Saryusza-Wolského.

Strana PiS obviňuje Tuska, z toho, že zo svojej pozície koná proti poľským záujmom a z podpory poľskej opozície. Tusk vyšiel z radov súčasnej poľskej opozície – strany Občianska platforma.

Vedenie PiS Tuskovi tiež vytýka, že súhlasil s tým, aby krajiny, ktoré odmietali kvóty na prijatie utečencov, platili kompenzácie tým krajinám, ktoré tak robia. „My jednoducho nemôžeme podporiť takého človeka,“ vyhlásil cez víkend predseda PiS Jaroslaw Kaczyňski.

Proti vôli krajiny pôvodu

Szydlová vo svojom liste napísala, že „možné predĺženie mandátu predsedovi Európskej rady proti vôli vlády krajiny, odkiaľ pochádza, by protirečilo medzinárodnému charakteru našej Rady“.

Lídrom EÚ súčasne pripomenula, že Poľsko postavilo do volieb iného kandidáta, Saryusza-Wolského.

Podľa Szydlovej „súčasný predseda Európskej rady mnohokrát prekračoval svoje právomoci, zneužívajú autoritu svojej funkcie vo vyhrotených vnútropolitických sporoch (v Poľsku)” – napríklad počas krízy v poľskom parlamente, ktorého prácu v polovici decembra zablokovala opozícia. Szydlová sa domnieva, že Tusk sa do tohto politické sporu nemal miešať. „Politická neutralita je pravidlo, ktoré sa musí dodržiavať,“ zdôraznila.

Tusk má v EÚ podporu

Ostatné členské krajiny sa s výhradami poľskej vlády nestotožňujú.

Maltské predsedníctvo Rady EÚ informovalo, že neplánuje pozvať kandidáta poľskej vlády na funkciu predsedu Európskej rady Jaceka Saryusza-Wolského, nakoľko niektoré krajiny vyslovili voči jeho pozvaniu námietky.

Viaceré členské krajiny EÚ vrátane Slovenska, ako aj Česka, Dánska, Estónska, Francúzska, Holandska, Litvy, Lotyšska, Nemecka, Španielska či Talianska deklarovali už na rôznej úrovni podporu Tuskovi.

Politická skupina európskych ľudovcov, kam patria ako Tusk tak aj Saryusz-Wolski jasne podporila Tuska.

„Ja nie som ten, čo je zodpovedný za hádky,“ povedal Donald Tusk na tlačovej konferencii v Bruseli 8. mája. Trvá na tom, že počas výkonu svojho mandátu bol „nestranný a politicky neutrálny zoči voči všetkým 28 členským štátom“.

Slovensku záleží na kandidátovi z regiónu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) včera na pôde Výboru NR SR pre európske záležitosti na margo voľby  nového predsedu povedal, že ak by sa podarilo Poliakom odložiť voľbu predsedu Európskej rady na ďalšie rokovanie, Donald Tusk nebude zvolený.

Fico však vyjadril Tuskovi podporu.

“Nám záležalo na tom, aby bol kandidát z nášho regiónu. Donald Tusk rozumie tomuto regiónu, veľmi dobre sa s ním pracuje, preto sme rešpektovali dôvody, ktoré nám poľská strana dala. My však nemôžeme ísť do rizika, že bude zvolený niekto, kto nebude schopný reprezentovať tento región. Preto ja by som privítal, keby k voľbe došlo na tomto summite, pretože v opačnom prípade kvalifikovanou väčšinou potom môže byť zvolený niekto iný a nebude to predstaviteľ zo strednej a východnej Európy,” hovorí premiér.

Druhé obdobie

Tuskovo 30-mesačné funkčné obdobie sa končí 31. mája. O novom predsedovi Európskej rady budú rozhodovať európski lídri na summite, ktorý sa začína v Bruseli dnes a potrvá do zajtra (10. marca). Tusk potvrdil svoj záujem uchádzať sa o ďalšie 2,5-ročné funkčné obdobie na summite EÚ na Malte začiatkom februára.