Poľsko-ruské vzťahy poznačil ďalší diplomatický incident

Zdroj: TASR/AP

Pre blížiace sa oslavy 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny sa Poľsko opäť dostalo do diplomatickej prestrelky s Ruskom.

Posledné roztržky medzi Varšavou a Moskvou sa týkali 70. výročia oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim sovietskymi vojskami v Poľsku a prípravy májového 70. výročia skončenia 2. svetovej vojny.

Približne pred dvoma týždňami nahnevalo Rusov vyjadrenie poľského ministra zahraničných vecí Grzegorza Schetynu, ktorý tvrdil, že na oslobodení Osvienčimu majú väčší podiel skôr ukrajinské ako ruské jednotky Červenej armády.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa dištancovala od Schetynovho vyjadrenia. Pripomenula, že Osvienčim oslobodila Červená armáda.

Schetyna tiež spochybnil, či je vhodné, aby sa oslavy výročia ukončenia vojny konaliv Moskve.Narážal tým na nemecko-sovietsky pakt z konca augusta 1939 podpísaný v Moskve. Na základe tejto dohody zaútočili 1.septembra 1939 nemecké vojská na Poľsko. Niekoľko dní po nemeckom útoku napadol Poľsko aj Sovietsky zväz.

Rusko tradične oslavuje Deň víťazstva 9. mája, pokým západné štáty si koniec vojny pripomínajú o deň skôr 8. mája. Schetyna pozval lídrov EÚ 8. mája do Gdanska. Gdansk je mesto na pobreží Baltského mora, odkiaľ začal nemecký útok na Poľsko v septembri 1939.

Ruské štátne médiá citovali námestníka ministra zahraničných vecí Grigorija Karasina, ktorý vyhlásil, že šéf poľskej diplomacie Grzegorz Schetyna týmto urazil pamiatku miliónov Rusov, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny.

Na Karasinove vyjadrenia reagovalo poľské ministerstvo zahraničia predvolaním ruského veľvyslanca vo Varšave, pričom mu adresovalo protestnú nótu. V utorok navyše petrohradský súd nariadil vysťahovanie poľského konzulátu, ktorý sa nachádza v budove súdu, pripomína agentúra TASS.

K diplomatickej prestrelke došlo v čase zhoršujúcich sa vzťahov Varšavy a Moskvy. Poľsko je spomedzi členských krajín EÚ jedným z najhlasnejších kritikov Moskvy za jej angažovanie sa v konflikte na Ukrajine, píše Reuters.

Májové oslavy 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny v Moskve ponúknu priestor na prezentáciu ruského prezidenta Vladimira Putina. Niektoré členské štáty EÚ preto váhajú s účasťou na oslavách v ruskej metropole. Svoju účasť na oslavách v Moskve zatiaľ nepotvrdil ani slovenský prezident Andrej Kiska.

Vlani uvalila EÚ na Rusko sankcie. Západ obviňuje Moskvu z riadenia, financovania a vyzbrojovania separatistov na východe Ukrajiny. Rusko navyše čelí obvineniam, že na východ Ukrajiny posiela vojenské jednotky. Krajina tieto obvinenia dlhodobo odmieta.

EurActiv.com