Poľsko sa v spore s EÚ spolieha na dialóg

Jacek Czaputowicz​ a Ekaterina Zaharievana. [Vassil Donev/EPA/EFE]

Nový poľský minister zahraničných vecí chce na februárovom stretnutí Rady EÚ predstaviť postoj poľskej vlády a cez dialóg dospieť k riešeniu. Bulharské predsedníctvo s plánom súhlasí.

V decembri začala Európska komisia začala proti Poľsku bezprecedentný formálny postup ako reakciu na zmeny súdneho systému, ktorými sa justícia podľa Komisie súdy dostávajú pod kontrolu vlády.

Poľsko však trvá na tom, že reformy boli potrebné, aby sa systém zbavil prvkov komunistického režimu. Komisia dala Varšave na vyriešenie situácie tri mesiace a vyhlásila, že ak ju napraví, konanie zastaví.

Poliaci dúfajú v zásah Súdneho dvora

„Pri riešení tohto problému sa spoliehame na dialóg,“ vyhlásil v pondelok poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz v bulharskej Sofii.

„Chcel by som zdôrazniť, že očakávame zásah Súdneho dvora (EÚ), inštitúcie, ktorá je podľa legislatívy EÚ za takého problémy zodpovedná,“ dodal.

Czaputowicza cesta do Bulharska – nového držiteľa šesťmesačného rotujúceho predsedníctva v Rade EÚ – je jeho prvou zahraničnou návštevou od minulotýždňového vymenovania. Výmena viacerých ministrov je vnímaná ako signál Varšavy, že je pripravená v diskusii s EÚ zmeniť tón.

Obrat Poľska? Premiér „priateľsky“ večeral s Junckerom, budú ďalej zlepšovať vzťahy

Tesne pred odchodom do Bruselu Morawiecki odvolal kontroverzných ministrov zahraničných vecí, životného prostredia a obrany. Za problémovou reformou súdnictva si však stojí.

Predsedníctvo dialóg podporuje

Poľsko chce o situácií diskutovať na Rade EÚ, ktorá sa najbližšie stretne 27. februára. Bude to prvýkrát odkedy Komisia voči Poľsku aktivovala článok 7, postup, ktorý môže viesť až k pozastaveniu hlasovacích práv krajiny v Rade. Je však nepravdepodobné, že by k tomu naozaj došlo. Maďarsko totiž avizovalo, že by takýto krok vetovalo.

Bulharsko, samo pod drobnohľadom Únie kvôli nedostatkom v súdnictve a problémom s organizovaným zločinom, Poľsko v spore s Komisiu podporuje.

„Bulharsko ako predsednícka krajina Rady EÚ vynaloží všetku snahu na to, aby dialóg pokračoval podľa plánu, ktorý ste načrtli  – predstavíte svoj postoj a budete sa snažiť pozície priblížiť, aby sme našli riešenie tejto nie príliš príjemnej situácie,“ vyhlásila bulharská ministerka zahraničných vecí Ekaterina Zaharieva po rozhovore s Czaputowiczom.

Timmermans predstaví pozíciu Komisie

Koncom tohto týždňa sa Czaputowicz plánuje stretnúť s podpredsedom Európskej komisie Fransom Timmermansom.

Timmermans: S Poľskom sa nedá

Dialóg s Poľskom o reforme justície podľa prvého podpredsedu Európskej komisie momentálne nie je možný.

V pondelok Timmermans povedal, že sa očakáva, že počas februárového stretnutia „Rade predstaví pozíciu Komisie“.

„Predpokladám, že Poľsko tiež predstaví svoju pozíciu,“ povedal v Bruseli novinárom. Potom bude podľa neho diskutovať Rada.