Poľsko už čelí pre mediálny zákon žalobe, diskrimináciou americkej firmy malo porušiť investičnú dohodu

Proti novele zákona Poliaci protestovali v uliciach. [EPA-EFE/Lukasz Gagulski]

Americká spoločnosť Discovery oznámila poľskej vláde, že chystá žalobu. Tvrdí, že novela zákona, ktorá zakazuje zahraničné vlastníctvo médií, ich diskriminuje. Po Poľsku bude požadovať náhradu škody. 

Novela poľského mediálneho zákona bude mať súdnu dohru. Vlastník televízie TVN, ktorá v rámci neho príde o vysielaciu licenciu, už vláde oznámil, že chystá žalobu.

Zákon, ktorý v stredu večer (11. augusta) schválila dolná komora poľského parlamentu, totiž umožňuje vlastníctvo médií iba subjektom sídliacim v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru.

V Poľsku je zákon označovaný aj ako „Lex TVN“. Americká spoločnosť Discovery, ktorá televíziu vlastní, to považuje za diskrimináciu a porušenie bilaterálnej investičnej dohody medzi Spojenými štátmi americkými a Poľskom.

„Táto legislatíva bude mať zmrazujúci účinok na americké a európske investície do poľskej ekonomiky,“ povedal prezident Discovery International JB Perrette. „Naše práva budeme agresívne ochraňovať.“

Poľská vláda stratila parlamentnú väčšinu, koaličnú stranu odradil mediálny zákon

Po prijatí zákona by stratila licenciu televízna stanica, ktorá kritizuje stranu Právo a spravodlivosť. Protesty voči návrhu vyústili vo vládnu krízu.

Budú požadovať plnú náhradu škody

Spoločnosť Discovery poslala včera (12. augusta) poľskému prezidentovi Andrzejovi Dudovi oznámenie o spore. Ak sa situácia nevyrieši, chce „požadovať plnú náhradu škody“.

Investičnú dohodu medzi Poľskom a Spojenými štátmi americkými podpísali v roku 1990 prezident George Bush starší a poľský premiér Tadeusz Mazowiecki.

Bola to prvá investičná dohoda Spojených štátov so vznikajúcou demokraciou východnej Európy.

Bush starší pri podpise zdôraznil, že s americkými investíciami by sa malo v Poľsku zaobchádzať „spravodlivo, rovnocenne a nediskriminačne“. Ak sa tak nestane, dohoda v svojom deviatom článku otvára možnosť súdneho riešenia sporov.

Pokuta za trestanie sudcov v Poľsku: Výskumníci navrhujú päť miliárd eur

Za narúšanie nezávislosti súdov by malo Poľsko podľa Európskej iniciatívy pre stabilitu zaplatiť jedno percento svojho HDP. Najvyššia sankcia bola pritom doteraz 115 miliónov eur.

Zákon kritizoval aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Povedal, že je „veľmi znepokojený z prijatia zákona, ktorý sa zameriava na najsledovanejšiu nezávislú spravodajskú stanicu v Poľsku“.

Poľská vláda však toto obvinenie odmieta. „Nemáme žiadne zámery týkajúce sa konkrétnej televíznej stanice, ide len o sprísnenie predpisov, aby nedošlo k situácii, že by spoločnosti z krajín mimo Európskej únie kupovali médiá v Poľsku,“ povedal premiér Mateusz Morawiecki.

Zákon ešte musí prejsť hornou komorou poľského parlamentu, kde má tesnú väčšinu opozícia.

Nelegálne hlasovanie

Pochybnosti existujú aj ohľadom legálnosti samotného hlasovania v Sejme. Opozícia totiž najskôr odhlasovala, aby sa zasadanie odložilo.

Predsedkyňa Sejmu zo strany Právo a spravodlivosť Elżbieta Witek ale hlasovanie zopakovala a vláde sa podarilo zákon pretlačiť.

„Vládnuca strana prehrala hlasovanie a potom donútila parlament nezákonne hlasovať znovu,“ komentoval poľský europoslanec Radosław Sikorski (EPP), ktorý predsedá delegácií pre vzťahy so Spojenými štátmi americkými.

Sikorski tiež tvrdí, že opakované hlasovanie sprevádzalo podplácanie poslancov.

Na oslavy je skoro, poľský ústupok súdnemu dvoru môže byť len kozmetický

Podľa odborníkov by sa eurokomisia nemala uspokojiť s prísľubom pozastavenia nelegálnej disciplinárnej komory. Poľsku totiž môže ísť iba o oddialenie sankcií.

Dianie v Poľsku odsudzujú aj predstavitelia EÚ, návrh podľa nich ohrozuje slobodu médií v krajine.

„Pluralita médií a rozmanitosť názorov sú to, čo silné demokracie vítajú, a nebojujú proti nim. Návrh poľského zákona o vysielaní vysiela negatívny signál. Potrebujeme zákon o slobode médií v celej EÚ, aby sme podporili slobodu médií a právny štát,” povedala podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

Ku kritike sa pridal aj eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

„Členské štáty musia zabezpečiť, aby ich zákony nemali negatívne dopady na záväzok udržania slobody médií,“ povedal Reynders.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte