Poľsko už nevidí zmysel v dialógu s komisiou Rady Európy, vraj je jednostranná

benátska komisia, Witold Waszczykowski

Witold Waszczykowski. FOTO-TASR/AP

Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski uviedol, že jeho krajina nevidí zmysel v ďalšom pokračovaní dialógu s Benátskou komisiou. Vysvetlil, že tento expertný orgán Rady Európy k Poľsku pristupuje neobjektívne a nespravodlivo.

Benátska komisia zverejnila v piatok správu, v ktorej kritizovala poľskú konzervatívnu správu za jej zásahy do fungovania ústavného súdu.

Stanovisko Benátskej komisie nie je právne záväzné, ale očakáva sa, že by mohlo mať vplyv na samostatné vyšetrovanie, ktoré voči Poľsku vedie Európska únia. Tá v Poľsku monitoruje dodržiavanie princípov právneho štátu.

Waszczykowski však v sobotu vo svojom vyhlásení pre médiá uviedol, že správa Benátskej komisie je veľmi jednostranná a plná chýb. Podľa jeho slov poľská vláda dospela k záveru, že “nemá zmysel pokračovať v dialógu” s Benátskou komisiou. O svojom rozhodnutí poľská vláda upovedomila Benátsku komisiu aj oficiálne.

Komisia európskych expertov na právo v marci tohto roku upozornila vládu vo Varšave, že jej kroky, ktorých cieľom bolo získať vplyv v Ústavnom súde krajiny a oslabiť ho, ohrozujú demokraciu v Poľsku. Vláda vo Varšave však označila opatrenia, ktoré jej odporučili urobiť európski vládni experti, za ich nezáväzné názory.