Poľsko varuje pred vojnami o úniový rozpočet

zdroj: conservativeparty (Flickr)

Poľsko požaduje, aby sa už nezopakovala situácia z 29. októbra, keď počas jesenného summitu britský premiér David Cameron nečakane nastolil tému rozpočtu na rok 2011, ktorá nebola súčasťou agendy. Uviedol to poľský predstaviteľ úzkemu kruhu novinárov v Bruseli.

Kľúčovou témou najbližšieho summitu má byť zmena Lisabonskej zmluvy, ktorú si vyžaduje vytvorenie stáleho protikrízového mechanizmu. To iniciovali Francúzi a Nemci. Cameron ich podporili výmenou za to, že sa postavia na jeho stranu v snahe o zníženie rozpočtu na rok 2011. Britskému premiérovi sa okrem toho podarilo vybojovať deklaráciu, že finančná perspektíva po roku 2013 bude skromná.

V záveroch jesenného summitu sa píše: „Hlavy štátov a vlád zdôrazňujú, že v čase, kedy sa v Európskej únii posilňuje fiškálna disciplína je dôležité, aby európsky rozpočet a budúci viacročný finančný rámec odrážali konsolidačné úsilia členských štátov.“

Cameron sa teraz snaží získať spojencov, ktorí mu pomôžu presadiť, aby bola budúca finančná perspektíva o štvrtinu nižšia ako súčasná. To mu má pomôcť dosiahnuť jeho ciele pri konsolidácií verejných financií Spojeného kráľovstva.

Poľsko však vyzýva ku komunitárnemu prístupu k viacročnému rámcu, čo znamená, že s diskusiami by sa malo začať až potom, keď Komisia predloží svoj návrh v júni 2011. v opačnom prípade bude exekutíva plniť rozkazy členských štátov, tvrdia Poliaci.

Poľsko v júli 2011 preberie mandát rotujúceho predsedníctva EÚ. Kľúčovými hráčmi v rokovaniach o rozpočte sú okrem toho dvaja vysokopostavení Poliaci – komisár pre rozpočet Janusz Lewandowski a predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek.

Treba sa venovať agende

Podľa poľského zdroja sa do diskusií o viacročnom rámci na decembrovom summite nechcú púšťať ani čistí prispievatelia. Lídri na čele s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou sa chcú vyhnúť tomu, aby sa vymkli spod kontroly v čase, keď všade dominuje kríza v eurozóne.

Lídri by na nadchádzajúcom summite mali rozhodnúť o osude protikrízového mechanizmu a zároveň rozhodnú o zmene Lisabonskej zmluvy. Tú požaduje najmä Merkelová, ktorá varovala, že grécka a írska pomoc stojí na nestabilných základoch a existuje riziko, že ju napadne nemecký ústavný súd.

Poliaci tvrdia, že rokovania o rozpočte by mohli skomplikovať dohodu o stálom protikrízovom mechanizme. Okrem toho Briti by mohli taktizovať. Svoje áno stálemu mechanizmu by mohli vymeniť za zníženie rozpočtu. Spojené kráľovstvo, ktoré nie je súčasťou eurozóny, totiž nemá čo stratiť pri permanentnom záchrannom pláne pre krajiny s eurom.

Ťažký vstup do eurozóny

Varšavu však znepokojuje, že vplyvom problémov sa sťažia podmienky pre prijatie eura. Aj napriek kríze má krajina v celku stabilnú ekonomiku a plány zaviesť spoločnú menu nevylúčila. Ak bude však chcieť vstúpiť do eurozóny bude musieť zvýšiť svoju nízku 19-percentnú korporátnu daň, ktorá láka zahraničných investorov. Napríklad Francúzi majú 33,33-percentnú korporátnu daň, Belgičania 33,99-percentnú.

Zavedenie nových právnych podmienok, ktoré presadzujú hlavní hráči v eurozóne, podľa Poliakov zmení architektúru Únie. Budúci rok Poľsko čakajú parlamentné voľby a akýkoľvek náznak, že navrhované zmeny zmluvy by mohli byť proti záujmom krajiny, môžu podľa diplomata ohroziť ich ratifikáciu.

Za bývalého prezidenta euroskeptika Lecha Kaczyńskeho ju schválili len po zdĺhavých rokovaniach. Ak by došlo k zníženiu finančnej perspektívy, Poľsko by mohlo prehodniť svoje stanovisko voči klimatickým zmenám, dodal zdroj.

„Z poľského pohľadu sa európske peniaze najlepšie využívajú cez štrukturálne fondy. Bude veľmi ťažké vysvetliť Poliakom, že lepšie je dať peniaze Číne na boj proti klimatickým zmenám,“ upozornil.

EÚ dobieha udalosti

Podľa diplomata – EÚ nie je pripravená riešiť vývoj v Grécku a Írsku. Agendu Únie totiž diktujú trhy a nie lídri.

„Dobiehame udalosti.. Nie sme pánmi summitov. Snažíme sa naskočiť na odchádzajúci vlak, kým trhy diktujú,“ uzavrel.

Ďalšie kroky:

  • 16. – 17. december – Summit EÚ v Bruseli.