Poľsko: Všetko je v poriadku

Poľský prezident Andrzej Duda, zdroj: Flickr

V stredu dala Európska komisia Poľsku dva mesiace na nápravu toho, čo považuje za neprimeraný zásah vlády do súdnej moci.

Poľsko nemá „žiadny problém s ústavným súdom“ a nevidí dôvod na to, aby sa Európska komisia angažovala, reagoval hovorca poľskej vlády Rafal Bochenek.

Odkedy sa strana Právo a spravodlivosť (PiS) dostala minulý rok k moci viacnásobne zasiahla do spôsobu, akým funguje ústavný súd. Zmeny sa týkajú napríklad poradia, akým sa jednotlivé veci dostávajú na rad a ako sa vyberá šéf súdu.

Taktiež nominovala vlastných súdcov namiesto tých, ktorých schválil predchádzajúci parlament.

Kritici tvrdia, že tieto zmeny oslabujú nezávislosť súdu a narúšajú systém bŕzd a protiváh.

Vidia tiež snahu vlády o kontrolu verejnoprávnych médií v krajine.

Politický spor o reformu ústavného súdu viedol v Poľsku k viacerým demonštráciám. Vyprofilo sa na nich nové hnutie pod názvom Výbor za obranu demokracie.

V stredu vymenoval poľský prezident Andrej Duda za šéfku ústavného súdu Juliu Przylebsku, ktorá má podoru vládnucej strany. Nahradí Andrzeja Rzeplinskeho, ktorý je považovaný za symbol odporu zásahov zo strany PiS.

Vymenovanie Przylebskej je možné práve na základe zmien, ktoré sú podľa Rzeplinského protiústavné.

Nie je o čom

Ministerstvo zahraničných vecí vydalo vyhlásenie, v ktorom hovorí, že nomináciou Przylebskej považujú podstatu problému, o ktorom viedli dialóg s Európskou komisiou za vyriešenú.

“Preto považujeme za čoraz neopodstatnenejšie, že Komisia je naďalej toho názoru, že v Poľsku existuje systematická hrozba pre vládu zákona.“

Európska komisia dala ešte v júli poľskej vláde tri mesiace na to, aby zvrátila svoje kroky smerom k ústavnému súdu.

V opačnom prípade môže Komisia naštartovať formálny proces, ktorý môže vyústiť do sankcií.

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans v stredu konštatoval, že poľská vláda z pohľadu Komisie hlavné kroky neurobila. Varšava dostala preto ďalší súbor odporúčaní.

Poľsko má dva mesiace na zmeny, inak EÚ zváži sankcie