Poľsko žiada náležité miesto na eurosummitoch

Donald Tusk, zdroj: juniorfoto.blog.pl

Lídri na decembrovom summite inštitucionalizovali doteraz neformálne stretnutia krajín eurozóny. Konať by sa mali minimálne dvakrát ročne. Diplomati však následne riešili otázku účasti štátov, ktoré ešte euro za svoju menu neprijali.

Posledná verzia medzivládnej zmluvy, ktorá zakotvuje fiškálnu dohodu o rozpočtovej disciplíne z 19. januára uvádza, že štáty mimo eurozóny budú na eurosummity pozývané vždy, keď to bude vhodné, avšak minimálne raz ročne. Inými slovami, budú mať právo zúčastniť sa minimálne na polovici stretnutí, potenciálne aj na všetkých. Avšak len ako pozorovatelia.

Za primeranú účasť krajín bez eura na rokovaniach eurozóny osobitne bojuje Poľsko. „Ak Poľsko nezíska primeraný status účastníka na stretnutiach eurozóny, ktorý nám dá pocit, že sme súčasťou rozhodovacieho procesu, nebudeme môcť fiškálny pakt podpísať,“ vyhlásil v utorok poľský premiér Donald Tusk. „Taký model nebudeme akceptovať.“

Česi schválili MMF  a predbežne aj zmluvu

Fiškálna dohoda rezonuje aj na českej politickej scéne. Lídri sa na decembrovom summite dohodli na posilnení úverovej kapacity Medzinárodného menového fondu. Česká vláda s týmto opatrením dlhšie váhala, no včera úver schválila. Avšak, chce poskytnúť 1,5 miliardy eur, čo je menej ako polovica z pôvodne požadovanej 3,5 miliardy eur. Rozhodnutie ešte musí potvrdiť parlament.

Zároveň predbežne schválila aj medzivládnu zmluvu o fiškálnej disciplíne. Ako uvádza TASR Česko však požaduje vysvetlenie k niektorým bodom pred tým ako ju predloží poslancom alebo o nej budú hlasovať občania v referende, o ktorom sa diskutovalo minulý týždeň.

Český premiér Petr Nečas v parlamente vtedy vyhlásil, že je naklonený tomu, aby o pripojení sa k fiškálne dohode rozhodli občania v rámci referenda, ktorého súčasťou by mohla byť aj otázka týkajúca sa prijatia eura. Okrem Nečasovej ODS referendum presadzuje aj strana Veci verejné. Opoziční sociálni demokrati ju chcú podporiť aj bez hlasovania občanov.

(EurActiv/TASR/Reuters)