Poľský parlament chce vyberať väčšinu členov súdnej rady

PiS Poľsko

Predseda konzervatívnej poľskej politickej strany Právo a Spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski, Foto: TASR/AP/Czarek Sokolowski

Vládna poľská strana Právo a spravodlivosť (PiS) pretláča zákon, ktorý dáva parlamentu väčší vplyv na menovanie sudcov.

Opozícia a mimovládky hovoria, že tento krok narušuje ústavné delenie moci.

Napriek kritike z radov sudcov a aktivistov  sa opozícii nepodarilo zmobilizovať väčší verejný protest.

Pozorovatelia to vysvetľujú frustráciou bežných Poliakov z toho, že aj bežné súdne prípady sa naťahujú roky.

Proti „súdnej korporácii“

Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro v parlamente vyhlásil, že proces menovania sudcov je nedemokratický, keďže prakticky všetky právomoci tu má nevolení „súdna korporácia.“

„Chceme ukončiť tento korporativizmus a vpustiť trochu kyslíka demokracie“, povedal Ziobro. „Pretože Poľsko je demokracia založená na vláde zákona.“

„Nie sme vláda súdov, toto je demokracia“, dodal.

Menovanie 3/5 sudcov

Ak zákon schváli aj horná komora parlamentu a prezident ho podpíše, zákon ukončí funkčné obdobie súčasných členov Národnej rady pre súdnictvo (KRS) a dá parlamentu právo vymenovať až 15 z 25 jej členov.

Rada má široké právomoci pri výbere sudcov. Jej členovia si momentálne volia sudcovia spomedzi seba na obdobie 4 rokov.

PiS má v hornej komore parlamentu väčšinu, prezident Andrzej Duda je jej politický spojenec.

Poľská ústava hovorí, že funkčné obdobie členov KRS tvrá 4 roky. Kritici novej úpravy, okrem iného, hovoria, že nie je možné ho zákonom ukončiť predčasne.

Extrémna politizácia

Opozičný poslanec Borys Budka si myslí, že zákon bude viesť k „extrémnej politizácii“ súdov a naruší princíp delenia moci.

PiS tvrdí, že to nie je pravda a tvrdí, že ústava z roku 1997 jasne hovorí, že najvyššia moc v Poľsku patrí ľudu. Návrh zákona sa podľa nich snaží riešiť nerovnováhu moci v prospech demokraticky zvolených poslancov.

Od volieb v roku 2015 sa PIS podarilo dosiahnuť kontrolu nad prokuratúrou aj nad verejnoprávnymi médiami. Nezamestnanosť v krajine je na rekordne nízkej úrovni a PiS si udržiava konštantnú mieru podpory.

Vláda zásadne zasiahla aj do fungovania ústavného súdu. Okrem iného tým sťažila súdu blokovať novú legislatívu.

Európska komisia na to zareagovala spustením formálneho dialógu, keďže v týchto krokoch vidí ohrozenie princípov vlády zákona a právneho štátu. PiS všetku kritiku odmieta.