Poslanci podporili kompromis ako vykryť tohtoročný výpadok vo financovaní

Členovia rozpočtového výboru podporili kompromis o vykrytí výpadku v tohtoročnom rozpočtu EÚ, ktorý dosiahli parlamentní vyjednávači so zástupcami členských štátov ešte minulý týždeň. Deväťmiliardový výpadok by sa mal splatiť v dvoch tranžách. Prvá šesťmiliardová by mala odísť ešte koncom tohto roka a zvyšné tri miliardy začiatkom budúceho.

Chýbajúce zdroje sú dôsledkom  toho, že pod tlakom konsolidujúcich členských štátov bol na rok 2011 prijatý výrazne nižší rozpočet EÚ v porovnaní s návrhom Európskej komisie. To viedlo k výpadkom vo financovaní, ktoré začiatkom roka 2012 zaznamenalo aj Slovensko.

Platby boli dobiehané do mája 2012, avšak už na úkor tohtoročného rozpočtu, pri ktorom sa zopakovala situácia ako v prípade toho vlaňajšieho a rozpočet bol opäť nižší ako navrhovala Európska komisia. Na konci roka 2012 peniaze opäť chýbajú, dokonca aj na splatenie faktúr za prioritné oblasti vo vzdelávaní, podpore mladých a výskumu. Členské štáty teda  Komisia požiadala o ďalšie príspevky, pričom poukázala na to, že chýba zhruba 9 miliárd eur.

Medzi európskymi inštitúciami pri rokovaniach o vykrytí výpadku a budúcoročnom rozpočte nastala patová situácia, zmierovacie konanie zlyhalo a prijímanie rozpočtu muselo začať odznovu.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz však dnes zdôraznil, že účty za rok 2012 sa nesmú presunúť na už aj tak podfinancovaný rozpočet na rok 2013 a členské štáty ich musia poskytnúť dodatočne.

„Toto musia garantovať inštitúcie na najvyššej úrovni, na inú interpretáciu nie je priestor. Tak ako sme sa dohodli v rámci politických skupín v Parlamente, je to podmienkou pre konečné kladné hlasovanie v Európskom parlamente,“ zdôraznil.  

Formálne hlasovanie v rozpočtovom výbore by malo prebehnúť budúci týždeň. V pléne sa bude hlasovať 12. decembra. V ten deň sa zídu aj ministri financií.