Poslanci žiadajú vládu, aby urýchlila realizáciu sľubov o pomoci iným krajinám

Prezidentský palác symbolicky osvetlený vo farbách talianskej trikolóry na znak solidarity s Talianskom, ktoré bolo spomedzi európskych štátov prvé postihnuté krízou spôsobenou koronavírusom, v Bratislave 15. apríla 2020. [TASR/Dano Veselský]

Slovenská vláda schválila pomoc Taliansku v hodnote 250 tisíc eur na žiadosť talianskej strany. Poslanci by radi videli pomoc aj inde.

Predsedníctvo Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti odporúča vláde urýchliť avizované ponuky pomoci členským krajinám EÚ zasiahnutých pandémiou nového koronavírusu. Vláda by podľa poslancov mala zvážiť aj ich rozšírenie na ďalšie krajiny, „pri zabezpečení potrieb občanov SR“.

Vedenie výboru pre európske záležitosti tiež odporúča vláde, aby spolupracovala s Európskou komisiou a využila možnosti, ktoré ponúka mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany.

Predseda výboru Tomáš Valášek (Za ľudí) a podpredsedovia Peter Kmec (Smer-SD) a Zita Pleštinská (OĽaNO) vo vyhlásení pripomínajú potrebu úzkej spolupráce a solidarity členských krajín EÚ.

Tvrdia, že jediným účinným riešením krízy v EÚ sú spoločné a cielené opatrenia zamerané na boj proti pandémii a zmiernenie jej sociálnoekonomických dôsledkov.

„Pri zmierňovaní jej dôsledkov je nevyhnutné podporiť predovšetkým tie členské štáty EÚ, ktorých systémy poskytovania zdravotnej starostlivosti sú v súčasnosti najzraniteľnejšie a pod najväčším tlakom a zároveň krajiny, ktoré sú prebiehajúcou pandémiou zasiahnuté v najväčšej miere,“ napísali vo vyhlásení.

Pomoc Taliansku avizoval na svojej prvej tlačovej konferencii nový minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS).

„Sme smutní a dojatí, akou tragédiou prechádzajú naše partnerské národy. Musíme v EÚ myslieť na to, ako im pomôcť,“ povedal minister s tým, že je potrebné identifikovať možnosti ako krajinám môže pomôcť Slovensko. „Považujem to nie za politické gesto ale za výraz európanstva,“ dodal.

Nový minister zahraničia sľubuje boj proti „konšpiračnému eldorádu“

Ivan Korčok odmieta predstavu Slovenska ako mostu medzi západom a východom. Jeho prioritou je jasne komunikovať, kam Slovensko zahraničnopoliticky patrí.

Ministerstvo zahraničia po tohto týždňovom zasadnutí vlády avizoval, že Slovensko pošle do Talianska humanitárnu pomoc vo výške 250 tisíc eur. Vláda SR o pomoci rozhodla po oficiálnej žiadosti Talianska a na základe návrhu rezortov diplomacie a zdravotníctva.

Taliansko je jednou z najviac postihnutých krajín v EÚ, novému vírusu tam podľahlo takmer 21 tisíc ľudí. „Poskytnutie pomoci Taliansku je dôležitým prejavom solidarity, ktorá patrí medzi základné princípy fungovania Európskej únie,“ komentoval tento krok minister Korčok.

Pomoc bez ohrozenia Slovenska

Vláda rozhodla, že pomoc Slovenska bude možné poskytnúť tromi formami – vyslaním slovenských zdravotníkov a dobrovoľníkov do Talianska, prijatím talianskych pacientov do zdravotníckych zariadení na Slovensku s voľnými kapacitami alebo poskytnutím, resp. prepožičaním zdravotníckeho a ochranného materiálu.

Samotná realizácia pomoci má vychádzať z reálnych potrieb Talianska a možností Slovenskej republiky.

„Uvedomujeme si, že tieto časy sú ťažké pre všetkých, vrátane Slovenska. Pomoc pre Taliansko preto zrealizujeme tak, aby neohrozila pripravenosť Slovenska v boji proti šíreniu vírusu, zároveň však našim partnerom ukážeme, že situácia v akej sa ocitli, nám nie je ľahostajná,“ upresňoval minister Korčok.

Predsedníctvo výboru pre európske záležitosti NR SR oceňuje konkrétne prejavy európskej solidarity medzi členskými štátmi EÚ, ako napríklad liečbu pacientov z iných členských krajín vyžadujúcich si intenzívnu zdravotnú starostlivosť, či cezhraničné dodávky zdravotníckeho materiálu a osobných ochranných prostriedkov.

„Považujeme za dôležité, aby aj vláda SR pomohla tým členským krajinám EÚ, ktoré to najviac potrebujú, lebo sa ocitli v núdzovej a kritickej situácii spôsobenej šírením pandémie,“ konštatovali poslanci.

Vláda SR by mala podľa členov výboru využiť Koordinačné centrum pre reakcie na núdzové situácie, ktoré podľa nich aj v súčasnej krízovej situácii zohráva v oblasti civilnej ochrany v EÚ kľúčovú rolu.