Poslanecká snemovňa ČR schválila Lisabonskú zmluvu

Poslanci z vládnych a opozičných radov hlasovali za prijatie dokumentu, ktorého cieľom je zreformovať inštitúcie EÚ a pripraviť ich na ďalšie možné rozšírenie Únie. Za zmluvu hlasovalo 125 zo 197 prítomných zákonodarcov. Na schválenie bolo potrebných 120 hlasov.

Poslanecká snemovňa sa Lisabonskou zmluvou zaoberala už včera večer, ale po diskusii, ktorá trvala takmer tri hodiny, sa poslanci rozhodli vrátiť sa k nej až dnes. Poslanci odmietli dva návrhy komunistov na prerušenie diskusie. Proti zmluve zahlasovalo 61 poslancov. Za ODS hlasovalo za 36 zo 79 poslancov ODS.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) včera povedal, že za Lisabonskú zmluvu zdvihne ruku s výhradami: „Pre mňa je to skôr hlasovanie hlavou než srdcom.“

Poslanecká snemovňa predstavuje tú ľahšiu časť cesty po českom parlamente. Zmluva musí byť ešte ratifikovaná v Senáte, kde sa ale môže zdržať týždne až mesiace. Mnohí senátori za ODS požadujú, aby najprv krajina prijala plán na hostenie amerického radaru, čo odmieta ČSSD.

Lisabonská zmluva vstúpi do platnosti až po tom, čo ju ratifikujú všetky členské štáty. Parlamenty 25 členských štátov ju už schválili. V Poľsku chýba podpis prezidenta a v Nemecku začal zmluvu minulý týždeň prejednávať Ústavný súd.

Niektorí členovia pravicovej ODS hlasovali proti zmluve preto, že podľa nich okliešťuje národnú suverenitu. Niektorí dokonca hrozili, že opustia rady menšinovej vlády, pokiaľ bude ratifikácia úspešná. Prezident Václav Klaus, ktorý sa netají svojím negatívnym postojom k Zmluve, sa opakovane nechal počuť, že ju podpíše len v tom prípade, ak by ju znovu schválili Íri v referende.

V piatok by mala Poslanecká snemovňa prejednávať novelu rokovacieho poriadku, ktorá by obsahovala tzv. viazaný mandát pre vládu. Ak by bola schválená, podľa nej by do Bruselu ďalšie právomoci nemohli putovať bez súhlasu oboch komôr parlamentu ČR.