Pöttering obhajuje svoju prítomnosť na summitoch

Taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorý sa po predčasných voľbách s veľkou slávou vrátil medzi európskych premiérov, údajne navrhol, aby bol predseda EP pozývaný na summit lídrov členských štátov EÚ len v tom prípade, ak sa prejednávaná agenda týka Parlamentu. Informoval o tom magazín The Parliament.

Hans-Gert Pöttering, ktorý predsedá 785-člennému Európskemu parlamentu už druhý rok, sa proti takýmto iniciatívam ostro ohradil na tlačovej konferencii v Bruseli. Ak niekto chce spochybniť jeho právo vystúpiť na summitoch “bude mať veľa problémov, v prvom rade so mnou”, cituje jeho reakciu The Parliament.

Medziinštitucionálne vzťahy sú v Únii komplikované. Parlament ale podľa Pötteringa zohráva dôležitú úlohu v rozhodovacom procese, a treba k nemu tak aj pristupovať. Hoci nemá formálne zákonodarnú iniciatívu, Komisia podľa jeho slov “čoraz viac robí to, k čomu ju Parlament vyzýva”.

Spolu s predsedom EP predstúpil pred novinárov slovinský premiér Janez Janša, aby zhodnotili minulotýždňový summit EÚ, posledný pod taktovkou Slovinského predsedníctva. Janša medzi úspechy polroka na čele EÚ zaradil vstup Slovenska do eurozóny či rozšírenie schengenského priestoru. Slovinské predsedníctvo malo však na vrchu svojej agendy aj úspešnú ratifikáciu Lisabonskej zmuvy, ktorej osud je po írskom referende nejasný. Janša označil írske nie za výzvu a nie za krízu. Íri podľa neho hlasovaali ako hlasovali pretože “sa ľudom žije dobre”.