Pozornosť sa na summite upriami najmä na Camerona

Zdroj: TASR/AP Photo/Thierry Charlier

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy 15. novembra predložil 973-miliardový kompromisný návrh, čo je 75 miliárd menej ako pôvodne navrhla Európska komisia. „Hoci Van Rompuyov krok je správnym smerom, sme presvedčení, že ešte existujú oblasti, kde sa dá škrtať viac,“ uviedol Cameronov hovorca v predvečer summitu.

Podľa nemenovaného diplomata sa Veľká Británia snaží najmä dosiahnuť, aby sa európske prostriedky míňali efektívnejšie. Jednou z oblastí, kde chcú presadiť ďalšie škrty je napríklad administratíva.

Britský premiér v uplynulých dňoch absolvoval sériu telefonických rokovaní s viacerými európskymi lídrami, s ktorými diskutoval o svojom postoji. Hovoril napríklad s Angelou Merkelovou, Françoisom Hollandeom, Markom Ruttem, Fredrikom Reinfeldtom a Donaldom Tuskom.

Platobné garancie pre nové členské štáty

Ako ďalej zdroj dodal, Cameron chce na summite spolupracovať pri dosahovaní dohody, ale nikdy nepristúpi na stratu rabatu. „Myslíme si, že rabat je oprávnený,“ uviedol zdroj.

Na obavy, že zníženie návrhu postihne najmä chudobnejšie štáty profitujúce z kohéznej politiky diplomat reagoval tým, že Británia je pripravená takýmto krajinám poskytnúť platobné garancie. Tie by zaistili, že úrovne výdavkov v novom rozpočte budú zachované na úrovni súčasného rámca 2007 – 2013 aj v prípade, že dôjde k zmrazeniu celkového rozpočtu.

Ďalšia výzva pre vzťah Veľkej Británie a EÚ

Iný nemenovaný diplomatický zdroj tvrdí, že šanca na dohodu existuje, avšak tiež uznal hrozbu Cameronovho veta. Z jeho pohľadu, však nie je jediný, kto je pripravený povedať nie.

Zdroje potvrdili, že summit môže predstavovať ďalšie ochladnutie vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a jeho európskymi partnermi. Britský parlament a tlač však vysielajú jasné signály, že akýkoľvek rast rozpočtu bude vnímaný ako veľmi nespravodlivý.

„Ľudia v celej EÚ čelia ťažkým rozhodnutiam. Všetci čelíme stresu a neistote a EÚ sa v reakcii na krízu mení,“ uviedol jeden z diplomatov.

Cameron pri vyjednávaniach nemá priveľa priestoru na manévrovanie, pretože britský parlament odhlasoval požiadavku zmraziť viacročný rozpočet EÚ. Dokonca sa začali objavovať špekulácie o možnom referende o členstve krajiny v EÚ po voľbách v roku 2014.

Na druhej strane ostatné členské štáty nie sú ochotné Cameronovi donekonečna ustupovať. Ako jeden z posledných ústupkov je vnímaný návrh Nemecka, ktorý predstavuje tvrdšie škrty ako predložil Van Rompuy.