Pracovný program Komisie prešiel bez zmeny, obehové hospodárstvo nebude

Diskusia v EP, Zdroj: TASR/AP Photo/Christian Lutz

Pracovný program Európskej komisie na rok 2015 prešiel bez akejkoľvek zmeny. Európsky parlament včera (15. január) hlasoval o rade uznesení, avšak jednotlivé parlamentné skupiny sa nedokázali dohodnúť na spoločnom znení.

Hoci uznesenia Parlamentu nie sú právne záväzné, nová Komisia už dopredu avizovala, že finalizácia pracovného programu je naplánovaná až po tom, čo si vypočuje názory  Rady EÚ a Parlamentu.

Rada ministrov životného prostredia už minulý rok vyjadrila svoj nesúhlas s vypustením návrhov o čistote ovzdušia a zlepšení európskeho odpadového hospodárstva z pracovného programu, hoci ich označila za „príliš ambiciózne.“

Opozícia z radov občianskej spoločnosti preto dúfala, že Parlament v Štrasburgu príjme uznesenie, ktorým by Komisii vyjadril svoj postoj.

Stranícke hádky

Parlamentné skupiny pred plenárnym zasadnutím viedli rozsiahle rozhovory, na ktorých sa pokúsili zhodnúť na znení spoločného uznesenia, ktoré by Komisii jasne naznačil, akým smerom sa má v rámci environmentálnej politiky uberať.

„Nesmieme sa vzdať environmentálnej legislatívy a Parlament si za tým musí stáť,“ vyhlásila počas rokovaní europoslankyňa za liberálov Catherine Bearder.

Napriek snahám sa však parlamentným skupinám nepodarilo zhodnúť na spoločnom výstupe a tak každá z nich na plenárnom zasadnutí predložila svoje vlastné uznesenie. Ani jedno nezískalo nadpolovičnú väčšinu hlasov.

Europoslanec za Zelených Bas Eickhout hlasovanie opísal ako „zmätočné.“ Zároveň však dúfa, že Komisia zohľadní názor väčšiny europoslancov, ktorí odsudzujú vypustenie návrhov o obehovom hospodárstve a kvalite ovzdušia a to aj napriek tomu, že sa im nepodarilo odhlasovať spoločné uznesenie.  

Jediná skupina, ktorá počas plenárneho zasadnutia nevyjadrila znepokojenie nad oneskorením legislatívy na ochranu životného prostredia bola Európska ľudová strana, ktorá je domácou stranou nového podpredsedu Komisie Junckera.

„Skupina hlasovala proti uzneseniam o pracovnom programe Komisie, pretože program plne podporujeme,“ vyhlásil hovorca po hlasovaní ľudovcov.

Komisia by mala do konca roka 2015 pripraviť nové legislatívne návrhy týkajúce sa odpadových smerníc a ochrany ovzdušia, v decembri to prisľúbil eurokomisár pre lepšie regulácie Frans Timmermans.