Praha a Bratislava by radi koordinovali obsadzovanie postov EÚ vo V4

Na programe bilaterálneho rokovania medzi podpredsedom vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušanom Čaplovičom a ministrom českej vlády pre európskej záležitosti Štafanom Fülem bol spoločný postup pri viacerých európskych témach – zloženie novej Európskej komisie, kodaňské klimatické rokovania i oživovanie Lisabonskej stratégie.

Obaja sa vyslovili za lepšiu koordináciu k európskym otázkam v rámci Vyšehradskej štvorky – teda spolu s Maďarskou republikou a Poľskom.

Füle po skončení bilaterálneho rokovania s Čaplovičom naznačil, že v rámci Vyšehradu by napríklad bolo dobré zladiť postoje k obsadzovaniu nových vrcholných postov, ktoré (pokiaľ vstúpi do platnosti) vytvorí Lisabonská zmluva. Ide o post stáleho predsedu Európskej rady a vysokého predstaviteľa pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku. O menách samozrejme zatiaľ odmietol akokoľvek špekulovať.

Čaplovič ocenil, že Česká republika Slovensku prisľúbila v EÚ podporiť jej snahu, aby novo zriadený orgán združujúci európskych energetických regulátorov ACER sídlil v Bratislave. Okrem SR sa o sídlo agentúry uchádzajú aj Slovinsko a Rumunsko. Na oplátku Čaplovič prisľúbil ČR podporu pre sídlo riadiaceho strediska európskeho navigačného systému Galileo v Prahe.  

Slovensko deklaruje záujem v novej Európskej komisii obsadiť portfólio pre energetiku, prípadne pre dopravu. „Táto téma bola aj predmetom rokovania skupiny V4, kde sme zistili, že si navzájom neprekážame a ambície každého štátu V4 sú niekde inde. Môže preto vzniknúť dohoda o vzájomnej podpore,“ povedal v júli slovenský premiér Róbert Fico.

Štefan Füle na stretnutí s Čaplovičom konštatoval, že vláda ČR zatiaľ nemá podmienky na to, aby mohla v rámci V4 hľadať vzájomnú  podporu pri obsadzovaní Komisie. Výber konkrétneho mena komisára za ČR sa odkladá s najväčšou pravdepodobnosťou až po predčasných jesenných parlamentných voľbách.

Predseda NR SR Jaroslav Paška sa tento týždeň vyjadril, že predsedníctvo vládnej strany Smer sa bude otázkou nášho komisára zaoberať ešte začiatkom septembr


Skupina portálov EurActiv.sk, EurActiv.cz, EurActiv.hu a EurActiv.pl spúšťa od septembra 2009 s podporou International Visegrad Fund sekcie venované V4 ako aj informačný portál v anglickom jazyku visegrad.info