Praha bude v apríli hostiť Obamu

„Mohol som informovať (lídrov EÚ), že prezident Spojených štátov Barack Obama prijal pozvanie do Prahy začiatkom apríla“, povedal Topolánek novinárom v Bruseli, kde predsedal krízovému summitu EÚ. České predsedníctvo usilovalo o návštevu Obamu ešte pred jeho inauguráciou do úradu prezidenta.

Český minister zahraničia Karel Schwarzenberg mal pripraviť pôdu pre návštevu počas svojej nedávnej cesty do USA, kedy sa stretol s ministerkou zahraničia Hillary Clinton. Keď sa ho vtedy pýtali či návšteva bude, povedal, že „oficiálne potvdené to nie je, ale radšej by som ten víkend cez Prahu nešiel, pretože bude všade strašná zácpa“.

Obama príde do Prahy počas cesty do Európy, kde sa zúčastní summitu G20 v Londýne 2. apríla a summitu NATO v francúzskom Štrasburgu a nemeckom meste Kehl.

Nový americký prezident sa už stretol s mexickými, japonským a kanadskými lídrami, s európskymi šéfmi vlád zatiaľ čaká.

V utorok sa britský premiér Gordon Brown stane prvým európskym lídrom, ktorý sa s Barackom Obamom stretne vo Washingtone. V rozhovore pre International Herald Tribune Karel Schwarzenberg uviedol, že návštevou Prahy by americká administratíva dokázala, že sa nezaujíma len o veľké štáty ako je Velká Británia, Francúzsko či Nemecko, ale aj o tie malé.

Schwarzenberg dodal, že by to bol tiež jasný signál Moskve, ktorá stále považuje Poľsko a Česko za svoju sféru vlivu. Na európskom summite G20 plánuje ruský prezident Dmitrij Medvedev prediskutovať so Spojenými štátmi plány na inštaláciu protiraketového systému v strednej Európe.

V rozhovore pre španielske médiá Medvedev v nedeľu povedal, že dúfa, že nová americká administratíva preukáže „kreatívnejší prístup“ k tejto otázke ako tá predchádzajúca.

Podľa Medvedeva je nie je americký plán aktuálny a jeho dôsledkom je, že „prináša sklamanie“, keďže je ak nie priamo, tak nepriamo myslený proti Rusku.

„Samozrejme, že sa to Rusku nepáči. To je úplne zrejmé. Nikto nepopiera existenciu rôznych hrozieb vrátane hrozieb, ktoré môžu byť sprevádzané aktmi jadrového terorizmu, hrozieb z iných krajín s nestabilnými vládami. Ale odpovedajme na tieto hrozby radšej spolu a neizolujme sa z týchto procesov navzájom“, povedal Medvedev.

Washington si s Varšavou a Prahou dohodol plán na umiestnenie štítu do roku 2013. Spojené štáty tvrdia, že takéto obranné zaradenie je potrebné pre odstrašenie hrozieb z darebáckych štátov ako je Irán. Barack Obama, ktorý nie je veľkým zástancom budovania štítu sa definitívne k jeho ďalšiemu osudu nevyjadril. Očakáva sa ale, že sa v Prahe Čechom poďakuje za podporu tomuto projektu.

(EurActiv/agentúry)