Pravicové strany v europarlamente vydali spoločnú deklaráciu, boli by tretia najväčšia frakcia

Spolupráca maďarského premiéra Viktora Orbána a poľského premiéra Mateusza Morawieckeho s talianskym politikom Matteom Salvinim sa rozšírila o ďalších pravicových lídrov. [TASR-AP/Laszlo Balogh]

Orbán, Salvini, Morawiecki aj Le Pen v liste kritizujú európsky superštát a ideologický monopol. Zároveň však chcú Úniu založenú na „židovsko-kresťanskom dedičstve“. O svojej politickej budúcnosti môžu rozhodnúť na septembrovej konferencii.

Európske pravicové strany urobili ďalší krok k spoločnej politickej budúcnosti. V novej deklarácii kreslia predstavu o EÚ postavenej na konzervatívnych hodnotách a suverénnych členských štátoch.

Viac sa tak vyjasňuje možná europarlamentná frakcia na pravej strane politického spektra. Tú pri spoločnom stretnutí avizovali taliansky politik Matteo Salvini, maďarský premiér Viktor Orbán a poľský predseda parlamentu Mateusz Morawiecki.

deklarácii spojili aj Salviniho domácich oponentov a viacero menších delegácií z frakcií, ktoré spájajú konzervatívnych a pravicových politikov, označovaných aj predponou „ultra“ – Identita a demokracia (ID) a Európski konzervatívci a reformisti (ECR). V deklarácii sa k nimi pripojila aj francúzska strana Marine Le Pen alebo rakúska FPÖ.

Svoje plány na politickú budúcnosť zatiaľ nevyjasnili, prípadná frakcia spájajúca europoslancov z podpísaných strán by ale bola s 116 členmi treťou najväčšou v celej inštitúcii.

Zostávajúci europoslanci z ECR a ID by museli svoj politický domov nájsť niekde inde, prípadne zostať ako nezaradení, pretože by ich frakcie už nespĺňali požiadavky na počet členov.

Prijmú európski reformisti Orbána? Ďuriš Nicholsonová je proti, Jurzyca to na stole nevidí

Stretnutie Orbána, Salviniho a Morawieckého po odchode Fideszu z EPP otvorilo viacero možností európskej pravicovej spolupráce. Orbánovi europoslanci najčastejšie hlasujú s frakciou Európskych konzervatívcov a reformistov, kam patria aj Morawieckého europoslanci. Salvini má však v tejto frakcii domácich oponentov.

Aj oponenti našli spoločnú reč

Otázka spolupráce európskych pravicových strán sa otvorila v marci, keď europoslanci z maďarskej strany Fidesz opustili najväčšiu frakciu Európskej ľudovej strany (EPP). EPP Orbánovým europoslancom členstvo pozastavila už v roku 2019 pre nesúlad so základnými hodnotami frakcie.

Orbán sa odvtedy už dvakrát stretol so Salvinim, ktorý šéfuje delegácii Ligy z ID a Morawieckym, ktorého poľskí europoslanci z Práva a Spravodlivosti tvoria veľkú časť frakcie ECR. Salvini po poslednom stretnutí avizoval vytvorenie veľkej európskej frakcie, do ktorej pozval aj členov EPP.

Osud európskych pravičiarov ale zatiaľ zviazaný nie je. Preskupenie v týchto frakciách by totiž mohlo znamenať, že druhá strana príde o minimálny počet členov na existenciu. Podľa europarlamentných pravidiel totiž musí mať frakcia aspoň 23 členov a reprezentovaná v nej musí byť aspoň štvrtina členských štátov.

Nová deklarácia, ktorú podpísalo 16 politických strán, ukazuje širokú zhodu na politických prioritách. K Salvinimu sa pripojila aj strana Bratstvo Talianska, ktorá patrí na domácej scéne k jeho oponentom. Narúša to argument o nemožnosti úplného prepojenia ECR a ID pre nekompatibilitu týchto dvoch strán.

Ochrana detí alebo diskriminácia homosexuálov? Čo sa píše v texte nového maďarského zákona

Zákon, ktorý zožal vlnu kritiky od členských štátov Únie aj Európskej komisie, obraňuje Orbán s tým, že chráni deti pred pedofíliou. Na poslednú chvíľu v ňom ale pribudol „pozmeňovák“, ktorý zakazuje propagovanie homosexuality.

Židovsko-kresťanské a rodinné hodnoty

List je posadený do kontextu Konferencie o budúcnosti Európy. V rámci tej majú občania tento rok rozhodnúť o tom, akým smerom sa má EÚ uberať. Predstavitelia inštitúcii povedali, že žiadna téma nie je tabu, a že sú otvorení aj zmenám v základných zmluvách Únie.

Pravicové strany vyjadrujú svoju víziu na dvoch hlavných osách. Na tej prvej sa vymedzujú proti vytvoreniu „európskeho superštátu“ a tomu, čo považujú za postupné pripravovanie jej členov o suverenitu. Konkrétne požadujú vytvorenie „nenarušiteľných kompetencií členských štátov EÚ“ a mechanizmu na ich ochranu.

V ďalšom odseku hovoria, že Únia by mala aj naďalej prijímať rozhodnutia konsenzuálne.

„Nedávne pokusy o obídenie tejto procedúry, alebo myšlienky na jej zrušenie, sú hrozbou vylúčenia niektorých krajín z rozhodovacieho procesu,“ píše sa v deklarácii.

Dnes môže členský štát prísť o hlasovacie právo v rámci procedúry článku 7, ak v ňom dochádza k porušovaniu zásad právneho štátu. Únia vôbec prvýkrát túto procedúru spustila v prípade Poľska z dôvodu súdnej reformy, ktorá narúša nezávislosť judikatúry.

Na dokončenie tohto procesu ale treba jednohlasné rozhodnutie v Rade EÚ, pričom sa očakáva, že Maďarsko by Poľsko podržalo. Podobným spôsobom bývajú „vetované“ aj rozhodnutia o zahraničnej politike.

O potrebe prehodnotenia jednohlasného rozhodovania tento rok prehovorila napríklad aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Správa Matić nie je legislatívny návrh, subsidiaritu porušiť nemohla

Podľa slovenských poslancov ide europarlament v správe o reprodukčnom zdraví nad svoje kompetencie. Odborníka na európske inštitúcie to ale pri nezáväzných dokumentoch odmieta. Podľa europoslankyne Moniky Beňovej ide o úmyselné zavádzanie verejnosti.

Proti ideologickému monopolu, za židovsko-kresťanské dedičstvo

Veľká časť deklarácie je tiež venovaná hodnotovým otázkam. Podpísané strany vyjadrujú obavu z toho, že „morálna hyperaktivita posledných rokov“ vytvorila nebezpečné snahy „nastoliť ideologický monopol“. Hneď v ďalšom odseku ale volajú po tom, aby bola európska spolupráca založená na „židovsko-kresťanskom dedičstve“.

Text tiež hovorí o demografickej kríze, ktorá by podľa nich mala byť zodpovedaná pro-rodinnou politikou namiesto „masovej imigrácie“.

Aj keď podoba pravicovej spolupráce v europarlamente nie je jasná, ak by sa europoslanci z podpísaných strán spojili do jednej frakcie, stali by sa treťou najväčšou politickou skupinou, za EPP a S&D.

Politická budúcnosť signatárov by sa mala viac vyjasniť na spoločnej konferencii, naplánovanej na september vo Varšave.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte