Pravicoví europoslanci na kontrole právneho štátu Orbána pochválili

Francúzsky europoslanec na misii v Maďarsku Orbána pochválil za obranu hodnôt jeho občanov. [EP/Philippe Stirnweiss]

Aj Maďarsko navštívila europarlamentná misia kontrolujúca právny štát. Kým tá bratislavská mala jednotné závery, pravicoví europoslanci hovorili v Budapešti niečo úplne iné ako šéfka delegácie. Ich frakcie s Orbánom rokujú o spolupráci.

Závery europoslancov, ktorí v septembri prišli na Slovensko skontrolovať stav právneho štátu, boli „opatrne pozitívne“. Po návšteve delegácie z Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) to povedala jej šéfka, Holanďanka Sophia in ‘t Veld (RE).

Skonštatovala, že aj keď europoslanci o právnom štáte na Slovensku počuli veľa znepokojivých vecí, vrátane správ o zastrašovaní novinárov a ľudí bojujúcich proti korupcii, na Slovensku je veľa dobrých ľudí, ktorí pracujú na tom, aby sa z neho stal moderný štát.

Závery podobnej delegácie, ktorá sa len o niekoľko dní neskôr vydala do Maďarska, už takto jednoznačné neboli. Na tlačovej konferencii totiž vystúpila nielen šéfka delegácie, ale aj členovia z frakcií Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) a Identita a demokracia (ID). A tí s jej slovami o rozpade právneho štátu v Budapešti nesúhlasili.

„Jediný Orbánov zločin? Obhajovanie maďarských ľudí, ich identity a hodnôt,“ napísal francúzsky europoslanec Nicolas Bay z frakcie Identita a demokracia (ID) na Twitteri.

Slovenský europoslanec z výboru LIBE, Michal Šimečka, to ale za zlyhanie misie nepovažuje. Protichodné správy po ukončení misie pripisuje tomu, že delegácie sa vždy skladajú zo zástupcov všetkých frakcií.

„Frakciu ECR ovláda poľská ultrakonzervatívna strana, čo sú blízki spojenci Viktora Orbána, a ID je krajná pravica,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Šimečka na adresu členov výboru, ktorí maďarského politika podporili.

Štyria z piatich Európanov: Narúšatelia právneho štátu nemajú dostávať európske peniaze

Vyše 80 percent občanov Európskej únie a 74 percent Slovákov sa v prieskume verejnej mienky vyslovilo za podmienenie prístupu k financiám EÚ dodržiavaním zásad právneho štátu a demokratických hodnôt. Vyplýva to z augustového prieskumu Eurobarometra.

Vidia zasahovanie do vnútornej politiky

Maďarskej misii šéfovala Gwendoline Delbos-Corfield (Zelení), ktorá povedala, že niektoré aspekty právneho štátu v Maďarsku sa od roku 2018 ešte zhoršili. Na Najvyššom súde podľa nej s delegáciou zaobchádzali „vyslovene nepriateľsky“ a maďarské orgány ich otázky nezodpovedali.

Europoslankyňa tiež kritizovala, že maďarské verejnoprávne médiá nedávajú priestor opozícii, nedostatočnú vládnu reakciu na odpočúvaciu kauzu Pegasus aj korupciu s eurofondmi.

Členovia delegácie z pravicových frakcií ale situáciu vidia inak.

„Pri návšteve Budapešti sme nenašli jediný vecný dôkaz o porušovaní ľudských práv. Úlohou europarlamentu je brániť ľudské práva a nie zasahovať do vnútornej politiky členskej krajiny,“ povedal španielsky europoslanec Jorge Buxadé Villalba (ECR). V Maďarsku podľa neho právny štát funguje.

Bay, ktorý je aj podpredsedom frakcie ID, ktorá združuje aj europoslancov za taliansku stranu Mattea Salviniho, tiež kritizoval načasovanie návštevy počas primárnych volieb maďarskej vládnej opozície.

Prijmú európski reformisti Orbána? Ďuriš Nicholsonová je proti, Jurzyca to na stole nevidí

Stretnutie Orbána, Salviniho a Morawieckého po odchode Fideszu z EPP otvorilo viacero možností európskej pravicovej spolupráce. Orbánovi europoslanci najčastejšie hlasujú s frakciou Európskych konzervatívcov a reformistov, kam patria aj Morawieckého europoslanci. Salvini má však v tejto frakcii domácich oponentov.

V decembri sa musia zhodnúť na správe

Europarlamentný výbor pritom misiu do Maďarska pripravoval už od roku 2019, prekladaná bola pre pandemickú situáciu. Európskemu parlamentu majú jej členovia do decembra predložiť správu, v ktorej popíšu svoje zistenia. Parlament o jej obsahu potom bude hlasovať.

Šimečka si ale myslí, že v LIBE výbore, ale aj v europarlamente ako takom, sú už spojenci Viktora Orbána v „drvivej menšine“.

„Rozpad právneho štátu v Maďarsku je neprehliadnuteľný a širokospektrálny,“ hovorí Šimečka. „Skutočne si neviem predstaviť, že by akýkoľvek člen delegácie, ak nepochádza z krajnej pravice, mohol prísť k inému záveru.“

Frakcie ECR a ID rokujú s Orbánom o vytvorení novej frakcie, v ktorej by mali nájsť nový politický domov aj jeho europoslanci. Tí nedávno odišli z najväčšej frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) tesne predtým, ako sa ich kolegovia chystali vylúčiť.

Aj na návšteve v Bratislave prišli europoslanci z týchto frakcií, nesúhlas s prezentovanými závermi ale nevyjadrili. Talianska europoslankyňa Annalisa Tardino z frakcie ID napríklad v statuse na Facebooku iba vyzdvihla potrebu reformy justície a ponúkla slovenským orgánom talianske „skúsenosti s bojom proti organizovanému zločinu a korupcii“.

Pravicové strany v europarlamente vydali spoločnú deklaráciu, boli by tretia najväčšia frakcia

Orbán, Salvini, Morawiecki aj Le Pen v liste kritizujú európsky „superštát“ a ideologický monopol. Zároveň však chcú Úniu založenú na „židovsko-kresťanskom dedičstve“. O svojej politickej budúcnosti môžu rozhodnúť na septembrovej konferencii.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte