Pre 28 eurokomisárov nie je dosť práce, hovorí Juncker

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker [Stephanie Lecocq/EPA/EFE]

Piati z členov súčasnej Európskej komisie boli zvolení do Európskeho parlamentu. Jean-Claude Juncker nalieha na členské krajiny, z ktorých pochádzajú, aby za nich nemenovali dočasné náhrady.

V eurovoľbách uspeli prvý podpredseda EK Frans Timmermans (Holandsko), podpredsedovia Andrus Ansip (Estónsko) a Valdis Dombrovskis (Lotyšsko) a tiež komisárky Corina Cretu (Rumunsko) a Mariya Gabrielová (Bulharsko).

Juncker v rozhovore pre nemecký Bild am Sonntag apeloval na členské štáty, aby z ďalšími nomináciami počkali až na novú Komisiu. Proces zostavovania eurokomisie by mal prebiehať cez leto a na jeseň, úradu by sa mala ujať v novembri.

Politici, ktorí boli zvolení do europarlamentu, sa musia rozhodnúť do 1. júla, či si mandát uplatnia. Ak by sa súčasní eurokomisári rozhodli zostať v Parlamente a ich krajiny poslúchnu Junckerovu radu, zostanú tieto štáty bez zastúpenia v Komisii minimálne 4 mesiace.

„Každá členská krajina má právo menovať nového komisára na zostávajúce 4 mesiace“, hovorí Juncker. Pripomína ale, že to bude stáť európskych daňových poplatníkov milión eur na komisára, ak sa zohľadní potreba presťahovať ho, náklady na jeho spolupracovníkov a doživotná penzia, na ktorú má nárok každý člen Európskej komisie bez ohľadu na to, ako dlho túto funkciu zastával.

„Snažím sa tomu zabrániť“, hovorí Juncker. Podľa neho sa dá práca odchádzajúcich komisárov na zvyšný čas rozdeliť medzi zostávajúcich členov Komisie. „Ak budú vlády trvať na ich náhradách, žiadny občan toto nepochopí“, povedal Juncker.

Koľko komisárov treba?

Podľa európskych zmlúv mal byť od roku 2014 počet komisárov klesnúť na úroveň dvoch tretín počtu členských štátov. V dôsledku problémov so schvaľovaním Lisabonskej zmluvy v Írsku v roku 2008 sa členské štáty dohodli, že sa toto ustanovenie nebude uplatňovať, kým sa nerozhodnú inak, a každá krajina si svojho eurokomisára udrží.

„Nie je dosť práce, ktorá by zamestnávala 28 komisárov celý deň. Preto som zmenil Komisiu, nominoval podpredsedov a znížil počet portfólií. Môj nástupca bude musieť prijať podobné opatrenia ak sa členské štáty nebudú vedieť dohodnúť na znížení počtu eurokomisárov,“ hovorí Juncker.

Podpredsedovia EK dnes zodpovedajú za agendu, ktorú ďalej rozvíjajú iní komisári. Napríklad v prípade slovenského podpredsedu zodpovedného za energetickú úniu, Maroša Šefčoviča, to bol Španiel Miguel Arias Caňete, ktorý mal na starosti klimatické politiky a energetiku.

Juncker sa tiež posťažoval, že členské štáty majú problém s nomináciou žien. Keď pred 5 rokmi skladal svoj tím, ponúkli mu len 1 ženu, Bulharku Kristalinu Georgievovú.

Vlastným diskrétnym tlakom sa mu podľa neho podarilo vytlačiť počet žien na deväť. To zároveň znamená, že mená ako Margrethe Vestagerová (Dánsko) a Věra Jourová (Česká republika), ktorých práca v Komisii je vysoko hodnotená, boli pre svoje krajiny až druhou voľbou.