Pre von der Leyenovú sa začína rozhodujúci deň

Ursula von der Leyen. [EPA-EFE/Clemens Bilan]

Všetko pod 400 hlasov vo večernom hlasovaní v pléne Európskeho parlamentu pre nominantku na post predsedu Európskej komisie sa bude považovať za neúspech.

Nominantka na post predsedníčky Európskej komisie Ursula von der Leyenová rozoslala v pondelok listy poslancom z politickej skupiny socialistov a demokratov (S&D) a liberálom z frakcie Obnovme Európu v snahe získať ich podporu pri utorňajšom hlasovaní v pléne Európskeho parlamentu (EP). Informovala o tom agentúra Reuters.

Von der Leyenová musí v utorok v Štrasburgu získať podporu troch najväčších skupín v EP. To znamená, že v jej prospech sa musia vyjadriť okrem jej vlastnej Európskej ľudovej strany (EPP) aj poslanci z frakcií S&D a Obnovme Európu.

Prísľuby

V liste pre členov S&D von der Leyenová hovorí o minimálnej garantovanej mzde pre všetkých európskych pracovníkov, celoeurópskom systéme podpory pre nezamestnaných, reforme azylovej politiky v zmysle rozdelenia migračnej záťaže medzi štáty EÚ, ale aj o preskúmaní dodržiavania zásad právneho štátu vo všetkých krajinách Únie a znížení uhlíkových emisií o 55 percent do roku 2030.

V listoch pre obe frakcie píše, že europarlament by mal dostať právo na legislatívnu iniciatívu, ktorú má v súčasnosti iba Európska komisia. V prípade brexitu je zas ochotná poskytnúť Spojenému kráľovstvu viac času na rokovania, čo má zabrániť tvrdému brexitu.

Rovnako naznačila aj možnosť, že v oblasti zahraničnej politiky by sa krajiny EÚ mali vzdať doterajšieho pravidla jednomyseľnosti a prejsť na rozhodovanie kvalifikovanou väčšinou.

V liste pre liberálnu frakciu vyšla v ústrety jej členom sľubmi o tom, že budúca eurokomisia zohľadní výzvy a príležitosti digitálneho veku.

Von der Leyenová si podľa vlastných slov uvedomuje nespokojnosť časti europoslancov s nerešpektovaním systému tzv. špicenkandidátov v procese rozdeľovania vrcholných pozícií v inštitúciách EÚ. Sľúbila preto, že “odmení” neúspešných uchádzačov na post šéfa eurokomisie z radov socialistov a liberálov.

Podľa jej prísľubov by mal Frans Timmermans aj naďalej zostať prvým podpredsedom Európskej komisie a Magrethe Vestagerová dostane “ekvivalentnú” funkciu. Zároveň naznačila, že exekutíva EÚ pod jej vedením by mala byť rodovo vyvážená, s rovnakým počtom žien a mužov.

Všetko pod 400 hlasov bude neúspech

Deň D” sa pre nemeckú nominantku začne o 09.00 h SELČ. Po jej úvodnom prejave bude do 12.30 h prebiehať rozprava, v ktorej vystúpia predstavitelia všetkých politických frakcií. Do hlasovania o dôvere, ktoré je naplánované na 18.00 h, budú mať politické frakcie EP, ich vedúci a členovia ešte niekoľko hodín na posledné otvorené či zákulisné dohody.

Pod výsledok hlasovania sa môže podpísať nielen nejasný postoj niektorých frakcií, ale aj systém tajnej voľby, v ktorom europoslanci môžu zareagovať v rozpore s prianím vedenia frakcie.

Kandidátka z Nemecka, ktorá má politicky blízko ku kancelárke Angele Merkelovej, musí získať najmenej 374 hlasov, čo je nadpolovičná väčšina. Podľa znalcov diania v EP však akýkoľvek zisk pod hranicou 400 hlasov sa bude považovať za neúspech a slabú pozíciu pre štart jej kariéry na čele EK.

Zásadnou otázkou je, či von der Leyenová získa dostatok hlasov z hlavného trojčlenného proeurópskeho tábora — od poslancov z jej Európskej ľudovej strany (EPP), z tábora socialistov a demokratov (S&D) a od liberálov-centristov zo skupiny Obnovme Európu. Tri uvedené frakcie majú spolu 444 hlasov (182 + 154 + 108). Avšak matematika” v EP nie je taká jednoduchá. Nemeckú kandidátku otvorene odmietajú jej krajania z frakcie S&D, (16 mandátov). Tí rozoslali ostatným členom S&D dokument, v ktorom vysvetlili, prečo považujú kandidatúru von der Leyenovej za nelegitímnu a nevhodnú.

Kritické hlasy, že premiéri a prezidenti pri obsadzovaní vrcholných pozícií v štruktúrach EÚ obišli tzv. proces špicenkandidátov, znejú aj z tábora EPP a od liberálov, očakáva sa však, že tieto frakcie súčasnú nemeckú ministerku obrany nakoniec podporia.

S kritikou, že Leyenovej nominácia obišla proces špicenkandidátov nesúhlasí vedúca slovenskej delegácie v S&D Monika Beňová (Smer-SD). “Tá kritika však nebola úplne oprávnená. Čelní predstavitelia členských krajín nemajú žiadnu povinnosť vyberať kandidáta na šéfa Európskej komisie výhradne spomedzi lídrov politických skupín v európskych voľbách,” skonštatovala pre TASR Beňová.

V prípade, že von der Leyenová nezíska dostatočnú podporu, budú musieť lídri EÚ do jedného mesiaca predstaviť nového kandidáta, tiež z radov EPP, čo by znamenalo nový krízový summit. Tento scenár si však nikto neželá. V hre je aj možnosť odkladu hlasovania o dôvere na septembrové zasadnutie EP, čo však situáciu ako takú nerieši. V opačnom prípade bude mať Nemecko po 52 rokoch svojho zástupcu na čele Európskej komisie a von der Leyenová bude mať zvyšok leta k dispozícii na to, aby odobrila národných kandidátov na eurokomisárov a rozhodla aj o ich pracovnej agende.

Podpora slovenských poslancov

Výsledok tajného hlasovania, ktoré má byť v utorok o šiestej večer, nie je vopred vôbec istý,” opísal pre TASR situáciu europoslanec Vladimír Bilčík (EPP, Spolu-OD).

Hlasovanie o kandidátke na šéfku eurokomisie bude teda aj podstatným testom pre súdržnosť hlavných proeurópskych síl v Európskom parlamente,” uviedol Bilčík. Osobne považujem von der Leyenovú za skúsenú političku. (…) Som pripravený ju podporiť spolu s poslaneckými kolegami vo frakcii Európskej ľudovej strany. Očakávam však, že o naše hlasy aktívne zabojuje svojím politickým programom a v utorok nám v pléne predstaví plán, v ktorom povie, ako bude budúca eurokomisia čeliť hybridným hrozbám a klimatickej zmene,” vysvetlil.

Podpora aj v ECR

Podporíme ju,” uviedla na margo hlasovania o dôvere von der Leyenovej poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (ECR, SaS). Jej stranícky kolega Eugen Jurzyca priznal, že má tiež blízko k podpore nominantky EPP na najvyššiu funkciu v exekutíve EÚ.

Mám pocit, že si pod solidaritou nepredstavuje financovanie dlhov nezodpovedne hospodáriacich štátov daňovými poplatníkmi zo zodpovedne hospodáriacich krajín,” vysvetlil svoje stanovisko poslanec Jurzyca, ktorý je náhradníkom vo Výbore EP pre hospodárske a menové záležitosti.