Predsedníctvo EÚ asi vypustí slovo na „ú“

 

Krátka správa

Rakúsky kancelár a predseda Európskej rady Wolfgang Schüssel pred poslancami Európskeho parlamentu vyhlásil, že nie je dôležité, aby sa budúci dokument volal „ústava“. „Možno zmeníme názov, netrvám na slove „ústava“.

V utorok 20. júna Schüssel novinárom v Bruseli povedal, že si stále myslí, že jedinou cestou von zo slepej uličky, v ktorej sa Ústava nachádza, je celoeurópske referendum. Na margo národných ratifikácií dodal, že systém, akým fungovali až kým ich nezastavilo francúzske a holandské „nie“, bol „vcelku nebezpečný“.

Celoeurópske referendum by nebolo perfektným riešením, pretože ešte pred jeho konaním by s tým muselo súhlasiť všetkých 25 členských krajín. Aj napriek tomu si rakúsky kancelár myslí, že je to „jediné možné riešenie“ ako „dostať odpoveď na našu otázku“. Schüssel priznal, že s týmto nápadom na minulotýždňovom summite Európskej rady u kolegov „príliš nepochodil“.

Podporu myšlienke konania celoeurópskeho referenda paralelne s voľbami do Európskeho parlamentu za seba vyjadril predseda Európskeho parlamentu Joseph Borrell.

Na summite v Bruseli sa lídri EÚ zhodli na predĺžení obdobia reflexie a zároveň odsúhlasili časový plán na vyriešenie ústavnej krízy.