Predsedníctvo EÚ „bez povestnej francúzskej arogancie“

V snahe napraviť obraz Francúzska ako do seba zahľadenej krajiny, hľadiacej predovšetkým na svoje záujmy, sa pred začiatkom Francúzskeho predsedníctva EÚ snažia rozptýliť poprední francúzski politici.

Francúzsky šéf diplomacie, Bernard Kouchner, ubezpečil tento týždeň novinárov, že Paríž bude vykonávať predsedníctvo EÚ „bez povestnej francúzskej arogancie“. „Nechceme presadzovať naše vlastné nápady, ale európske návrhy, o ktorých existuje konsenzus. Paríž bude hlasom všetkých 27 štátov“, cituje Kouchnera rakúsky denník Der Standard.

Hlavné témy druhého polroku 2008 pod francúzskou taktovkou sú známe už dlho. Paríž chce napríklad dotiahnuť do konca energeticko-klimatický balíček. V oblasti migrácie sa bude snažiť o spoločnú politiku, ktorá by zabránila masívnym legalizáciám pobytov imigrantov bez papierov, ako to pred pár rokmi urobilo Španielsko s približne 600 000 imigrantmi. Posunúť chce Úniu ďalej aj s poľnohospodárskou a bezpečnostnou politikou. 

Francúzsko bolo v minulosti niekoľkokrát obvinené partnermi z EÚ, že sa snaží pretláčať svoje vlastné záujmy, ktoré maskuje do návrhov celoeurópskych politík a iniciatív. Vlna kritiky sa zniesla na Nicolasa Sarkozyho pre jeho projekt Stredomorskej únie a pre vyjadrenia o tom, že „budúcnosť Únie leží na juhu“, ktoré znepokojili štáty bez stredomorského pobrežia, napríklad aj Nemecko.

Francúzsky štátny tajomník pre európske záležitosti, Jean-Pierre Jouyet, musel tiež pred niekoľkými mesiacmi prisľúbiť, že Francúzsko zvolí diskrétnejší prístup k svojmu predsedníctvu. Paríž totiž začal široko komunikovať priority svojho pôsobenia na čele EÚ ešte predtým, než sa začalo predsedníctvo Slovincov. Ľubľana mala pocit, že jej Paríž neprimerane vstupuje do „šiestich mesiacov slávy“ a strháva na seba pozornosť. Minister pre poľnohospodárstvo a rybolov vtedy ubezpečoval Brusel, že „Francúzsko nie je silé, keď sa správa arogantne a nie je mocné, keď je samo.“