Premiér cíti zreálnenie diskusie o migrantoch

zdroj: Európska rada

Mimoriadne zvolaný summit lídrov EÚ k migračnej kríze skončil vo štvrtok o jednej hodine ráno. Podľa Fica ide o pokračovanie „tradície zbytočne rokovať do dlhých nočných hodín“.

Na tlačovej konferencii svoj komentár k výsledkom stretnutia uviedol vetou: „Pokúsim sa niečo vyčarovať z dnešného nočného stretnutia“.

Summit neprijal žiadne záväzné závery ako býva zvykom, namiesto toho sa viedla diskusia o najbližších úlohách v zmierňovaní migračnej krízy.

Únia prisľúbila pomoc Svetovému potravinovému programu a Vysokému komisárovi OSN pre utečencov vo výške 1 miliardy eur. Finančnú injekciu môžu očakávať aj krajiny bojujúce s najväčším náporom utečencov – Libanon, Jordánsko a Turecko.

EÚ sa zhoduje na potrebe intenzívnejšieho dialógu s Tureckom, cez ktorého územie prúdia do EÚ veľké množstvá ľudí, a pomoci krajinám západného Balkánu, ktoré rovnako ležia na hlavných migračných koridoroch.

Zhoda medzi premiérmi a prezidentmi panuje o potrebe lepšej ochrany vonkajšej hranice EÚ pred ďalším prílevom migrantov. Fico potvrdil ochotu Slovenska finančne prispieť na lepšie fungovanie agentúry EÚ pre ochranu vonkajších hraníc – Frontex.

Pozornosť sa venovala najmä Taliansku a Grécku, ktoré sú pod najväčším migračným tlakom. Summit potvrdil ambíciu do konca novembra zriadiť v týchto krajinách „hotspots“, to znamená centrá, ktoré by mali lepšie zvládať identifikáciu prichádzajúcich migrantov. To by malo byť sprevádzané efektívnejšími návratmi ľudí, ktorí sa nekvalifikujú na medzinárodnú ochranu.  

Podľa premiéra Fica viac lídrov uznáva, že medzi prichádzajúcimi je veľký počet migrantov s ekonomickými záujmami. „Niekoľko premiérov potvrdilo, že 80 % sú mladí muži,“ hovorí. Vidí za tým „zreálnenie diskusie“ o súčasnej situácii.  

„V Sýrii je ďalších 8 miliónov ľudí, ktorí sa cítia v ohrození a ďalšie 4 milióny v táboroch v okolitých krajinách,“ hovorí Fico. Podporuje ambíciu nadviazať priame rokovania s Tureckom.

Schôdzku kritizoval za to, že sa vyhla „hlbšej diskusii o Sýrii“.  „Je tam veľa názorov, nikto necharakterizoval, čo sa tam dá urobiť.“ Vytvorenie bezpečných zón by mohlo pomôcť, ale podľa Fica je to „v rukách veľkých hráčov.“

Členské krajiny budú podľa Fica „ďalej pracovať“ s materiálom, ktorý v stredu predstavila Európska komisia a ktorý obsahuje návrhy o posilnenej spoločnej ochrany vonkajších hraníc, reformu dublinského systému a zriadenie finančných tokov pre tretie krajiny pôvodu migrantov.

Premiér poprel, že by predmetom diskusie na summite bolo utorkové hlasovanie Rady EÚ o povinných kvótach na prerozdelenie 120 tisíc utečencov, ktoré chce Slovensko spochybniť súdnou cestou.

„Trvám na tom, že včerajšie rozhodnutie je len zdanie demokracie, za každú cenu chceli urobiť poriadok v EÚ. Mimoriadne to ovplyvní budúcnosť EÚ,“ povedal. 

Vylúčil možnosť, že by vláda uvažovala o vypísaní referenda na tému kvót pre utečencov, čo je možnosť, ktorú sám pred časom spomenul.

„Vláda má silný mandát, nemusí sa opierať o všeľudové hlasovanie,“ upresnil.

Fico dostal na tlačovej konferencii otázku od denníka Financial Times. Pýtali sa, ako vníma názor britského ministra zahraničných vecí Philipa Hammonda, že súčasná situácia s náporom utečencov umožňuje krajinám ako je Slovensko lepšie pochopiť výhrady Británie voči prílevu migrantov z vnútra EÚ, ktorému čelí. Premiér na podstatu otázky neodpovedal.