Premiér: Europoslanci majú byť reprezentatívna vzorka

Zdroj: TASR

Robert Fico (SMER-SD) sa s českým kolegom Bohuslavom Sobotkom (ČSSD) zhodli, že nadchádzajúce eurovoľby prinášajú riziko zvolenia príliš veľkého počtu europoslancov z protestných a radikálnych strán.

Povedali to na spoločnom verejnom vystúpení v rámci Národného konventu o Európskej únii (EÚ) na pôde Univerzity Komenského v Bratislave. 

Fico aj Sobotka dúfajú, že ich vlastná frakcia socialistov a opozičná ľudová frakcia získajú v EP dostatočnú väčšinu. Občanov Fico totiž vyzýva voliť „štandardné strany“. Pod štandardnými stranami rozumie Fico strany Smer, Most-Híd, SDKÚ a KDH, uvádza agentúra SITA.

„Varoval som a bude ďalej varovať štandardné strany napravo, že ak sa budú ďalej rozbíjať a rozpadávať, budú vytvárať ďalší priestor pre nástup neštandardných síl, ktoré nemajú nič spoločné s klasickým vnímaním politického systému ako takého,“ povedal podľa SITA premiér na štvrtkovom Národnom konvente o Európskej únii.

Volíme málo

Venoval sa aj otázke účasti „Vyzývam občanov SR na čo najvyššiu účasť na voľbách do EP. Ťažko hovoriť o europoslancoch ako o reprezentatívnej vzorke, ak k voľbám príde necelá pätina ľudí,“ vyhlásil Fico, ktorý chce na tému eurovolieb hovoriť aj s predsedami strán Ľudovej platformy.

Dodal, že slovenskí voliči často nechápu význam a úlohu EP, niekedy aj v dôsledku mále zrozumiteľného informovania zo strany inštitúcií EÚ. „Právomoci EP sa od jeho vzniku dramaticky zmenili. Dnes je spoluzákonodarcom pre takmer celé právo EÚ,“ upozornil Robert Fico.

Nie sme nováčikovia

Premiéri konštatovali, že po desiatich rokoch členstva už naše republiky nie sú novými členskými štátmi Európskej únie.

Práve preto je podľa Sobotku potrebné postupne prekonať všetky staré dohody dávajúce členom, ktorí vstúpili do EÚ pred rokom 2004, rôzne výnimky.

Česká republika pod jeho vedením plánuje priblíženie k EÚ, okrem iného sa chcú začať pripravovať na prijatie eura. „Radi by sme boli pri tom, keď sa bude diskutovať o európskej budúcnosti,“ povedal Sobotka.

Slovensko podľa Fica splnilo všetky svoje záväzky z prístupovej zmluvy, vrátane prijatia eura a vstupu do schengenského priestoru.

„Sme súčasťou najužšieho jadra Európskej únie,“ poznamenal. Pripomenul, že HDP Slovenska sa za desať rokov v EÚ zvýšilo o 25 percent a momentálne dosahuje 75 percent priemeru EÚ, pre porovnanie, česká ekonomika dosahuje až 80 percent európskeho priemeru. Slovenský premiér však upozornil, že rozdiely vo výkonnosti oboch republík boli v čase rozdelenia Československa podstatne väčšie.

Zároveň pripomenul, že Slovensko dostane v najbližších rokoch z EÚ o 13 mld. eur viac, ako do nej odvedie. Len na zamestnávanie mladých ľudí môže podľa neho Slovensko v rokoch 2015 a 2016 čerpať až 200 miliónov eur. „Až 75 percent všetkých verejných investícií, ktoré na Slovensku robíme, financujeme zo zdrojov Európskej únie,“ upozornil Robert Fico.

„Vstup do EÚ viedol k prosperite, umožnil modernizáciu ekonomiky. EÚ je tiež garantom mieru, stability, demokracie a prosperity. Česká republika a Československo boli v minulosti vždy závislé od rozhodnutia veľmocí, niekedy bez toho, že by sa prihliadalo na náš názor. To už sa nebude opakovať,“ zhrnul Sobotka výhody členstva v EÚ.

V4

Fico tiež zdôraznil dôležitosť Vyšehradskej štvorky pre budúci ekonomickú prosperitu regiónu. Podľa neho, ak spoločný názor prejaví viac ako 60 miliónov občanov EÚ, prehliadnuť sa to nedá.

Slovensko, ako jediná krajina V4, ktorá prijala euro, v tejto súvislosti podľa premiéra využíva svoje postavenie, aby ovplyvňovalo rozhodnutia v rámci Eurozóny v prospech svojich vyšehradských partnerov. „Predstava, že raz opäť bude môcť ČR a SR platiť rovnakou menou, vo mne vyvoláva nostalgiu,“ povedal Robert Fico.

Pozície

Podľa veľvyslanca Juraja Migaša mala debata premiérov symbolickú hodnotu: „Rozdelení a predsa spolu. Do rodiny európskych národov a štátov Česi a Slováci priniesli niečo historický svojské a jedinečné – vnímavosť a empatiu, prevažujúci pocit hrdosti a úcty na roky prežité v spoločnom štáte, a neopakovateľnú vzájomnú ľudskú a úprimnú národnú príťažlivosť.“

Rozhodnutie premiéra rokovať o účasti na eurovoľbách s SDKÚ-DS, KDH a Mostom – Híd kritizoval predseda SaS Richard Sulík.

„No výborne. Fico sa už pokúša organizovať život aj Ľudovej platforme. Byť na ich mieste, veľkú radosť by som z toho nemal. Ale tým z nich, ktorí sa pripravujú na budúcu vládnu koalíciu so Smerom, to asi neprekáža,“ vyhlásil.

Podľa Sulíka sa predseda Smeru-SD vo svojej rétorike posunul ohľadom EÚ do eurorealistickejšej polohy, napríklad kritizuje, ak sa EÚ snaží vykonávať kompetencie, ktoré jej nepatria.

„Je pozoruhodné, že to hovorí politik, ktorý z desiatich rokov členstva Slovenska v Európskej únii bol sedem rokov premiérom vlád, ktoré ani raz neboli schopné vrátiť Bruselu jedinú smernicu. Naopak, všetko, čo odtiaľ prišlo, zhltli aj s navijakom,“ povedal líder eurokandidátky SaS Ján Oravec.

EurActiv.sk/TASR