Premiér Fico pred summitom: Bude to večer bez konca

FOTO TASR/Štefan Puškáš

Európski lídri sa dnes (23. mája) stretnú v Bruseli a budú hľadať spoločnú reč ohľadom rôznych iniciatív na podporu rastu a tvorby pracovných miest. Nevyhnú sa ani kontroverzným či tabuizovaným témam ako sú spoločné európske dlhopisy, daň z finančných transakcií či rekapitalizácia bánk cez euroval.

Ide zároveň o prvé stretnutie hláv štátov a vlád, na ktorom sa zúčastní nový francúzsky prezident François Hollande. A práve na jeho návrhy bude zvyšok EÚ reagovať. „Musíme zistiť atmosféru jednotlivých premiérov vo vzťahu k návrhom z Francúzska,“ uviedol pred začiatkom summitu slovenský premiér Robert Fico.

Hoci nový francúzsky prezident a nemecká kancelárka Angela Merkelová nezdieľajú na viaceré otázky rovnaké názory, predseda vlády Fico tenzie na dnešnom stretnutí neočakáva. „Pochopili, že proti sebe nemôžu ísť, skôr vznikne nejaký kompromis.“ Zároveň pripustil, že práve dohoda medzi obomi lídrami bude pre ďalší vývoj kľúčová. „Na čom sa dohodnú Francúzi a Nemci, to bude platiť,“ zdôraznil.

Okrem prípravy určitej formy paktu pre rast bude jednou z hlavných tém programu aj vydávanie spoločných európskych dlhopisov na krytie verejných dlhov. Premiér očakáva veľkú politickú debatu.  Z jeho pohľadu majú eurobondy viac výhod ako nevýhod. „Je to nový pohľad na útok proti európskemu dlhu a zadlženosti , takže my s týmto nejaký zásadný problém nemáme,“ vysvetlil premiér.

Z plánovaných iniciatív uvítal najmä návrh na využívanie projektových dlhopisov na financovanie infraštruktúrnych projektov. Podporí aj posilnenie úverovej kapacity Európskej investičnej banky. Naklonený je aj ďalšiemu kontroverznému návrhu na zavedenie dane z finančných transakcií. V uplynulých mesiacoch o ňom intenzívne rokovali ministri financií, no bez konkrétneho výsledku. Najväčšími odporcami voči jej zavedeniu na celoeurópskej úrovni sú Veľká Británia ako najväčšie finančné centrum, ktorá chce, aby šlo o globálne opatrenie a Švédsko pre zlé skúsenosti z minulosti.

Slovenská vláda o dani z finančných transakcií na národnej úrovni uvažuje, premiér však pripustil, že bude podporovať jej plošné zavedenie. „Stále sledujeme, čo urobilo Maďarsko, čo chystajú Rakúšania, ale na európskej úrovni by to bolo podstatne zaujímavejšie.“

Slovenský premiér zároveň upozornil, že žiadne konkrétne rozhodnutie dnes neočakáva, ale ako ďalej vysvetlil ide o politickú prípravu na júnový summit. „Každý vidí dnešný večer ako večer bez konca, pretože ani nevieme, aké rôzne témy môžu byť pootvárané. Ja tvrdím, že nie je možné konsolidovať bez rastu.“

Podľa jeho slov bude trvať najmä na tom, aby sa ešte viacej uvoľňovali európske fondy, ktoré ešte neboli vyčerpané doma, ale nie medzi štátmi. „Ak je nejaká suma peňazí , ktorú nevieme vyčerpať, tak ju uvoľnime a dajme ju do rôznych projektov. Ako tých 345 miliónov eur, ktoré ideme investovať na podporu zamestnávania mladých ľudí, ja tu vidím veľký priestor,“ poukázal premiér.