Premiér: Mohli sme Ukrajine vrátiť všetko aj s úrokmi

zdroj: SFPA

Situácia sa za posledný rok v mnohých oblastiach sveta skomplikovala, konštatoval premiér na XVI. Hodnotiacej konferencii slovenskej zahraničnej a európskej politiky. Slovensko sa podľa neho v komplikovanom svete nestratilo a vystupovalo ako "pragmatická krajina hľadajúca riešenia".

Uplynulý rok podľa Fica ukázal, že bezpečnostné výzvy sú aktuálne aj v našej bezprostrednej blízkosti. „Opätovne sme si uvedomili hodnotu mieru,“ dodal.

„Za mier bolo treba aj bojovať aj zomierať. Padlí vojaci pred 70 rokmi neboli anonymní bojovníci, ale konkrétni ľudia. Predstavte si dnes, tu a teraz, že váš brat, či otec pôjde oslobodzovať územia iných krajín obsadených fanatikmi. Toto bol osud vojakov v druhej svetovej vojne. (…) Naše územie oslobodzovali prevažne vojaci z iných krajín. Zvykli sme si čítať historickú pravdu mechanicky, bez emócií a prežívania," komentoval Fico.  

Na Kryme sme boli podľa premiéra svedkami porušenia medzinárodného práva, ktoré zmenilo medzinárodné vzťahy ako sme ich v uplynulých dekádach poznali. Vyjadril ľútosť nad tým, že niekdajší strategickí partneri EÚ a Rusko dnes vedú ekonomickú vojnu, čo podľa neho nepomáha nikomu.

„Nepatrím medzi jastrabov, nebažím po ďalšom sankcionovaní Ruska,“ povedal. Slovensko sa podľa neho zasadzuje sa hľadanie riešení dialógom.

"To, že nevediem na tlačových konferenciách plamenné prejavy voči Rusku neznamená, že moja vláda rezignovala na hodnoty, ktoré Slovensko a jeho občania vyznávajú,“ vyhlásil.

Dávame to podľa jeho slov najavo na pôde EÚ, kde sa Slovensko pripojilo k spoločným pozíciám. Zdôraznil, že Slovensko nikdy nepôjde proti jednote EÚ a NATO, no ako suverénna a slobodná krajina má Slovensko právo presadzovať v rámci týchto organizácií vlastné záujmy.   

S Ukrajinou je a bude Slovensko podľa Fica solidárne. Poukázal na fakt, že Slovensko sprevádzkovalo reverzný tok plynu na Ukrajinu. „Vo vzťahu k Ukrajine si veľmi dobre pamätám a vždy si budem pamätať január 2009 a dni, ktoré nasledovali,“ povedal v okdaze na plynovú krízu, kedy Ukrajina pozastavila tranzit plynu na Slovensko. „Mohli sme vrátiť Ukrajine všetko aj s úrokmi, ale sme solidárne krajina a prijali sme opatrenia,“ konštatoval. Slovensko má poda neho záujem na bezpečnej a demokratickej Ukrajine.

Trvá však na tom, že postaviť krajinu na nohy je v prvom rade neľahká úloha pre tamojšiu politickú reprezentáciu.

Nový cyklus

Ficovi je ľúto, že minuloročné voľby do Európskeho parlamentu nemotivovali ľudí k účasti. Napriek relatívnej „pozitívnej afinite“ občanov SR k EÚ považujú ľudia podľa premiéra úniu, ktorá Slovensku zlepšuje podmienky pre rozvoj, za samozrejmosť.

„Nepodarilo sa nám zatiaľ rozšíriť vedomie, že EÚ sme aj my. Rozhodnutia nepripravujú anonymní byrokrati v Bruseli – hoci na adresu Bruselu by sme mali čo povedať – ale predstavitelia členských krajín,“ hovorí.

V oblasti informovanosti máme ešte čo robiť, konštatuje, pričom priestor na spoluprácu Úradu vlády a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.  

Eastring

Fico podporil projekt Energetickej únie. V kontexte avizovaného zámeru Ruska presmerovať tranzit plynu z Ukrajiny do nového plynovodu smerom do Turecka, je rád, že slovenský spoločnosť eusteram sa s projektom Eastring sa stala „lídrom v hľadaní spôsobov ako zvýšiť energetickú bezpečnosť nie len Slovenska ale celej EÚ.“

Upozorňuje, že hrozba odstavenia dodávok cez Ukrajinu nie je ani tak problémom zabezpečenia plynu pre spotrebu na Slovensku, ale problém straty stoviek miliónov eur z tranzitných poplatkov.