Premiér: Musíme byť solidárni, ale dobrovoľne

Robert Fico: European Nuclear Energy Forum

V prípade, že sa o návrhu Európskej komisie prerozdeliť 40 000 žiadateľov o azyl bude v Rade hlasovať kvalifikovanou väčšinou Slovensko sa pridá k blokujúcej skupine krajín. Potvrdil to premiér Róbert Fico v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

„Musíme prejaviť solidaritu, avšak na dobrovoľnej báze,“ vyhlásil slovenský predseda vlády s tým, že každý štát by mal mať právo ponúknuť alternatívny program napríklad v podobe humanitárnej pomoci či vyslania lekárov do krajín pôvodu utečencov. Problém by mu nerobilo ani vyslanie vojenskej misie, ako to je v prípade Afganistanu.

Komisia navrhuje v prvej fáze prerozdeliť celkovo 40.000 Sýrčanov a Eritrejcov, ktorí v roku 2014 dorazili k brehom  Talianska a Grécka do 23 členských krajín počas nasledujúcich dvoch rokov. Tieto dve krajiny čelia doposiaľ najväčšiemu náporu nelegálnych prisťahovalcov vôbec. Len v piatok ich vo vodách Stredozemného mora zachránili viac ako 5000.

Pre Slovensko je stanovená kvóta 1,96 percenta. To znamená 785 utečencov, z Talianska 471 a z Grécka 314. 

Podľa informácií migračného úradu SR je počas azylového konania žiadateľom poskytnuté bezplatné ubytovanie, strava, neodkladná zdravotná starostlivosť, základné hygienické potreby, veci nevyhnutne potrebné na prežitie, psychologické poradenstvo a podobne. Členské štáty preto dostanú 6000 eur na každého relokovaného utečenca, čo v prípade Slovenska predstavuje 4,71 milióna eur.

Minister vnútra SR Robert Kaliňák považuje návrh Komisie za „neúprimný, účelový a pokrytecký“ a to najmä z dôvodu neprijatia Bulharska a Rumunska do Schengenu. „Pri nich povedali politické elity západných štátov, že sa obávajú migrácie Rómov do Európy, napriek tomu, že Rumunsko a Bulharsko plnia všetky kritériá na prijatie do schengenského priestoru. Bulharských a rumunských Rómov nepustíme do Európy, ale s migrantmi zo severnej Afriky problémy nemáme?“ vyhlásil Kaliňák v nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Minister vnútra zároveň poukázal na to, že na Slovensku nežije sýrska ani eritrejská komunita, takže tu nemajú žiadnu infraštruktúru. "Aj keby sme ich prijali, tak by 80 – 90 percent odišlo preč. Taká je skúsenosť z minulosti," deklaroval Kaliňák.

Komisia o tomto probléme tzv. sekundárnej relokácie vie a chce ju riešiť dôsledným odobrením odtlačkov prstov migrantov. Tí by mali byť zároveň poučení, že v prípade odchodu ich navrátia späť na Slovensko. Hrozí im zároveň prerušenie azylového konania, ktoré je spojené s poskytovaním starostlivosti a ochrany.

EurActiv/TASR