Premiér po stretnutí s Johnsonom: Slovenských občanov brexit nepoškodí

B. Johnson a R. Fico v Bratislave. FOTO: TASR/Dano Veselský

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson rokoval s premiérom Róbertom Ficom a štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivanom Korčokom. Hlavnými témami boli brexit, práva Slovákov vo Veľkej Británii, rozvoj bilaterálnych vzťahov, bezpečnosť v Európe a západný Balkán.

Premiér po stretnutí vyhlásil, že slovenskí občania nebudú po odchode Veľkej Británie z Európskej únie poškodení. „Boris Johnson prišiel pozitívne naladený a ubezpečil nás, že občania SR žijúci v Británii nebudú žiadnym spôsobom v budúcnosti poškodení, čo je pre nás tá najpodstatnejšia správa,“ uviedol Fico.

„Veľmi silno si vážime príspevok občanov SR pre našu spoločnosť, ktorých je vo Veľkej Británii 95 000. Máme ich radi, ceníme si ich a urobíme všetko pre to, aby ich práva boli rešpektované. Povedali sme jasne, že tieto práva budú chránené,“ vyhlásil Johnson. Potvrdil, že Londýn si bude v prechodnom období naďalej plniť svoje legitímne záväzky. Vyzdvihol aj spoluprácu v boji proti terorizmu.

Jaguar ani partnerstvo so Slovenskom nie sú ohrozené

Korčok s Johnsonom vyzdvihli ekonomickú spoluprácu oboch krajín, spomenuli investície na Slovensku vrátane automobilky Jaguar Land Rover. „Veľká Británia je strategický investor na Slovensku,“ povedal Korčok. Johnson potvrdil, že obchodovanie medzi Veľkou Britániou a Slovenskom sa zvyšuje. Investíciu v podobe automobilky podľa neho brexit nenaruší.

Korčok a Johnsnon sa zhodli, že vzťahy Slovenska a Británie sú intenzívne. „Naše vzťahy sú dnes založené na tisíckach väzieb, ktoré sú vytvorené medzi našimi občanmi a Britmi,“ povedal Korčok. Johnson zdôraznil, že Británia síce vystupuje z EÚ, ale neodchádza z Európy. „A neopúšťame partnerstvo so Slovenskom,“ vyhlásil. Predseda vlády zdôraznil potrebu nastavenia nových vzťahov medzi EÚ a Britániou, ktoré budú aj v prospech Slovenska.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/britski-vladni-predstavitelia-boris-johnson-si-pri-brexite-neprestava-zamienat-pojmy-s-dojmami/

V otázke západného Balkánu sa Johnson s Korčokom zhodli, že táto oblasť má pre stabilitu a bezpečnosť Európy mimoriadny význam.

Na otázku, či by Johnson odporučil Slovákom vystúpiť z EÚ, britský minister odpovedal „nie“ a že je na Slovákoch, akou cestou chcú ísť. „Na túto otázku odpovedajú slovenskí občania. Patríme medzi krajiny, ktoré majú najväčšiu a najsolídnejšiu podporu pre našu krajinu v EÚ,“ doplnil Korčok.

Rokovania o brexite budú dynamickejšie

Korčok pripomenul, že rokovania o brexite sa dostávajú do rozhodujúcej fázy. „Je to ako pri každom rozvode, ktorý je bolestivý, nepríjemný a veľa stojí. Je v rukách oboch strán, aby tento proces bol zvládnutý organizovane,“ povedal na tlačovej konferencii v Bratislave po rokovaní s Johnsonom. Dodal, že v prejave britskej premiérky Theresy Mayovej vidí Slovensko mnoho konštruktívnych námetov.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/mayova-vo-florencii-rokovania-chceme-viest-v-priatelskom-tone/

„Naďalej najdôležitejšími otázkami v rokovaniach pre Slovensko, pre 27 členských štátov aj pre Britániu zostávajú otázky spojené s právami občanov, finančné vyrovnanie a potom komplikované právne otázky, ako zabezpečiť vynútiteľnosť týchto práv po odchode Veľkej Británie,“ uviedol s tým, že si želá pokrok v rokovaniach a čo najskoršie debaty o nastavení budúcich vzťahov EÚ a Británie.

Odhodlanie britskej strany zintenzívniť dynamiku rokovaní o postavení Británie po jej odchode z EÚ v kľúčových témach ocenil aj slovenský premiér.

Návšteva britského ministra zahraničných vecí sa uskutočnila v čase, keď sa očakáva, že po vystúpení britskej premiérky Theresy Mayovej vo Florencii k budúcemu usporiadaniu vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ nadobudnú rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ novú dynamiku. V pondelok 25.9. začalo štvrté kolo rokovaní o podmienkach odchodu Spojeného kráľovstva z Únie a zasadne aj Rada pre všeobecné záležitosti podľa článku 50.