Premiér pred rozpočtovým summitom: Prichádza noc vydierania

FOTO TASR/Martin Baumann

Lídri sa počas dvojdňového summitu pokúsia dosiahnuť dohodu na viacročnom finančnom rámci pre rozpočet EÚ na obdobie 2014 až 2020. Nie je vylúčené, že sa rokovania budú predlžovať až do soboty.

Prvý deň summitu bude vychádzať z posledného kompromisného návrhu, ktorý vzišiel z neúspešného novembrového summitu.  Pôvodný viac ako biliónový bol okresaný na 972 miliárd eur. Najmä čistým prispievateľom toto zníženie stále nestačí a požadujú ďalšie škrty. Skupina krajín zasa chce alebo chráni svoj rabat, čiže zľavu z príspevku do rozpočtu EÚ. Priatelia kohézie bránia škrtom v prostriedkoch vyčlenených na politiku súdržnosti.

„Prichádza noc vydierania, pretože nespokojné štáty budú požadovať individuálne darčeky, aby sa kompenzovala ich pozícia, ktorú oni považujú za nedostatočnú. Preto musíme byť obozretní, aby sa neudialo niečo aj poza náš chrbát, kde by sme mohli prísť o nejaké zdroje,“ uviedol počas cesty na summit premiér Robert Fico.

Zopakoval zároveň priority, s ktorými ide na zasadnutie Európskej rady. V prvom rade ide o snahu získať viac zdrojov v novom období v porovnaní s tým súčasným. Ďalšou prioritou je udržať objem prostriedkov na kohéznu politiku. Pred summitom sa opäť stretli tzv. Priatelia kohézie, ktorí tak chceli na ostatné štáty vyvinúť tlak, aby sa týchto zdrojov škrty netýkali.

Slovensko chce ďalej presadzovať väčšiu flexibilitu pri presúvaní prostriedkov zo spoločnej agropolitiky z druhého (rozvoj vidieka) do prvého piliera (priame platby). „Verím, že slovenským poľnohospodárom takto pomôžeme,“ uviedol premiér. Prioritou je tiež obhájiť novembrovú ponuku navýšenia obálky na vyraďovanie Jaslovských Bohuníc V1. Pôvodne navrhnutých 105 miliónov bolo zvýšených na 200 miliónov.

„Musíme byť obozretní, aby sa neudialo niečo aj poza náš chrbát, kde by sme mohli prísť o nejaké zdroje,“ zdôraznil Fico. Ešte v utorok počas zasadnutia parlamentného výboru pre európske záležitosti uviedol, že pokiaľ ide o škrty je Slovensko pripravené preukázať istú mieru flexibility. Priestor na ďalšie znižovanie výdavkov vidí v administratíve.

Predseda slovenskej vlády predpokladá, že niektorí premiéri otvoria otázku vysokých platov niektorých euroúradníkov, ktorí podľa nemeckých médií zarábajú viac ako kancelárka Angela Merkelová. Podľa Fica treba nájsť rovnováhu.

„Treba kvalitných ľudí a tých treba zaplatiť. EÚ potrebuje kvalitných ľudí.  Na druhej strane som proti extrémom nie je možné, aby úradníci mali také vysoké platy ako sa o tom hovorí,“ vysvetlil premiér.