Premiér pred summitom: Obávam sa, že dohoda nebude

FOTO TASR/Martin Baumann

Hlavy štátov a vlád členských štátov sa dnes schádzajú v Bruseli na summite, na ktorom sa pokúsia uzavrieť rokovania o viacročnom finančnom rámci na obdobie 2014 – 2020. Jeho výsledok, ale aj dĺžka trvania sa dnes dajú odhadnúť len veľmi ťažko.

Slovensko bude zastupovať premiér Robert Fico (EurActiv, 22/11/2012). Počas letu do Bruselu však priznal, že dohodu neočakáva. „Ja nejdem so žiadnymi špeciálnymi plánmi. Viem, čo sú naše priority, čiže aby nám neboli príliš zoškrtané výdavky na kohéznu politiku, teda na odstraňovanie regionálnych rozdielov, aby bolo rýchlejšie približovanie priamych platieb poľnohospodárom, niečo získať pre odstavovanie dvoch blokov v Jaslovských Bohuniciach, ale podľa toho, čo čítam, vidím, obávam sa, že dohoda nebude ,“ upozornil. Politickú vôľu dohodnúť sa nevidí ani na príjmovej strane rozpočtu.

Ako ďalej vysvetlil, že ak má padnúť dohoda, museli by byť urobené ústupky zo strany viacerých krajín. „Ja tam idem ako predseda vlády, ktorý je za dohodu, ale Slovensko nie je rozhodujúci hráč pri rozpočte, to sú veľké krajiny, čo sú čistými prispievateľmi,“ zdôraznil.

V súvislosti s marením dohody sa najčastejšie spomína Veľká Británia. Premiérovi Davidovi Cameronovi značne zúžil priestor na výrazné ústupky aj britský parlament, ktorý požaduje zníženie rozpočtu v reálnych číslach. Z britskej strany sa spomína suma, o ktorú by mala byť  európska pokladnica menšia až na úrovni 225 miliárd.

Premiér Fico však vidí problém vo všetkých bohatých krajinách, ktoré už nie sú také ochotné prispievať do spoločnej pokladnice. Rozpočet si ale vyžaduje jednomyseľný súhlas všetkých štátov. Vetom v prípade nesplnenia národných požiadaviek však doteraz pohrozilo osem krajín – Veľká Británia, Rakúsko, Dánsko, Rumunsko, Švédsko, Taliansko a Lotyšsko.

Lídri dnes podľa predsedu slovenskej vlády dostanú na stôl nový rokovací materiál, viac ako sto miliárd nižší ako pôvodný návrh Komisie. „Nás trápi to, že bude na úkor najmä odstraňovania regionálnych rozdielov, za ktoré tak bojujeme,“ poukázal.

Pre nezlučiteľné postoje krajín v súčasnosti sa už hovorí o tom, že bude treba zvolať ďalší summit na začiatku roku 2013. Premiér však nečaká, že ak sa rozhodnutie odsunie na budúci rok, situáciu to vyrieši. „Ak sa nedohodneme teraz, tak tie hlavy sa neochladia, budú naopak ešte horúcejšie.

Nedohoda podľa neho nie je dobrou správou pre globálnu reputáciu Únie. „Svet sa bude na ňu pozerať ako na zostavu, ktorá nie je schopná prijať ani to najpodstatnejšie a to rozpočet na nasledujúce roky,“ vysvetlil.

 „Je to smutné, pretože sa naozaj hádajú o niečo, čo z hľadiska HDP celej EÚ predstavuje len smiešne peniaze. Hovoríme o škrtoch na úrovni 100 miliárd eur, čo je možno 0,1 % celého rozpočtu EÚ a je to suma, pre ktorú by nemala byť takáto hlboká kríza,“ dodal.  

Premiér sa v závere brífingu posťažoval na zvolený formát nočných vyjednávaní. „Povedzte mi, čo je to za nezmysel začať summit večer o deviatej. Je to akoby nás chceli unaviť a za každú cenu dotlačiť k nejakému rozhodnutiu,“ uviedol a dodal, že hoci presná dĺžka summitu nie je istá, zbalený je do soboty (24. novembra 2012). „Ak nebude dohoda do soboty, tak to nemá význam. Najdlhšie to môže byť do soboty, alebo pôjdeme veľmi rýchlo v piatok,“ uzavrel s úsmevom.