Prestížna diskusia o Európe

Joschka Fischer

Pozadie

Profesorka z americkej univerzity Princeton Anne-Marie Slaughter, celosvetovo známy finančník a filantrop George Soros, bývalý minister zahraničných vecí Nemecka za stranu zelených Joschka Fischer a súčasný minister zahraničia Českej republiky, Karel Schwarzenberg diskutovali o Európe v jednom z najstarších a najprestížnejších európskych divadiel, vo viedenskom Burgtheater.

Išlo o prvú z viedenského cyklu prednášok „Rede über Europa“ (Rozhovory o Európe). V nedeľné dopoludnie si prominentých hostí prišla vypočuť približne tisícka ľudí, čo nezanechalo v starosvetsky pôsobiacom divadle žiadne voľné miesto.

Otázky

„Európska únia je model pre 21. storočie“, otvorila diskusiu dekanka školy W. Wilsona pre medzinárodné vzťahy Slaughter. „Európa našla formulu pre integráciu, ktorá stojí na troch princípoch: sociálna spravodlivosť, udržateľný rozvoj a tolerancia.“  

Postoje speakrov sa líšili na škále väčšieho a menšieho optimizmu, pokiaľ ide o možnosť dosiahnuť väčšiu koherenciu v EÚ. „Európa si nikdy nerozumela, prečo by si aj mala“, zhodnotil situáciu knieža Schwarzenberg.  

Diskutujúci sa zhodli, že svet potrebuje väčšie líderstvo Európy. „Použitie vojenskej sily, je najistejší spôsob, ako prísť o vedúcu pozíciu vo svete. A presne to Amerika urobila. EÚ musí teraz obnoviť, to, čo bol kedysi Západ a zahrnúť do toho demokracie z Latinskej Ameriky, Ázie a Afriky“, vyhlásil zakladateľ a predseda Inštitútu otvorenej spoločnosti (Open Society Institute), George Soros.

Podľa Joschku Fishera otázka stojí, či bude súčasný model integrácie fungovať aj v budúcnosti. „Ekonomický potenciál EÚ je pätnásťkrát väčší, než potenciál Ruska, jej vojenská sila je oveľa väčšia ako vojenská sila Ruska. Napriek tomu, Rusko EÚ demontuje. Musíme integrovať zahraničnú politiku, a to sa bude diať, je mi ľúto že to hovorím, cez veľké štáty EÚ.“

Najkontroverznejším účastníkom debaty bol jediný úradujúci politik – Karel Schwarzenberg – o ktorom majú mnohí Rakúšania pocit, že je ich krajanom. Na spoluprácu štátov EÚ má svoj vlastný pohľad. „Nie sme schopní určovať veci. Dosiahli sme toho veľa, ale bez Schicklgrubera (priezvisko Hitlerovej starej matky z otcovej strany) a Josifa Džugašviliho (vlatné meno J.V. Stalina) by to nebolo. Putin opäť zjednotí Európu“, dodáva jedným dychom.

Európski speakri zhodnotili pohľad Anne-Marie Slaughter na Európu ako príliš idealistický. Kým hosťka zo Spojených štátov vyzdvihla schopnosť Európskej únie vytvárať ad hoc zoskupenia pre riešenie rôznych problémov, ako to bolo napríklad pri Ukrajine, kedy sa angažovali východné štáty, či v prípade návrhu Stredomorskej únie, Fischer upozornil, že niektoré iniciatívy vytvárajú v Únii aj rozpory a spochybňujú solidaritu medzi členskými štátmi.

V priebehu viac ako dvojhodinového rozhovoru vyvstala otázka blízkeho susedstva EÚ. „Kosovo nemá dobré riešenie„, uviedol Schwarzenberg. To najlepšie, čo sa podľa jeho slov dá urobiť je najrýchlejšia integrácia všetkých krajín Balkánu do EÚ a NATO.

Joschka Fischer, rovnako ako Anne-Marie Slaughter sa vyslovili za prijatie Turecka do Európskej únie. Iné rozhodnutie by bola podľa Fischera chyba. „Turecko je kľúčové pre tento región. Ak to nebudeme my, Rusko a Irán čaká s otvoreným náručím.“

Po víťazstve Demokratov v prezidentských voľbách dôjde k zásadnej zmene zahraničnej politky Spojených štátov, domnieva sa Slaughter. Guantánamo bude minulosťou a očakáva väčšiu spoluprácu s Európou. Či už však bude víťaz republikán alebo demokrat, bude sa podľa Slaughter snažiť presvedčiť všetkých, že nie je G.W. Bush. Schwarzenberg spochybnil takúto budúcnosť tvrdením, že zahraničná politika vždy vykazuje určitú kontinuitu, vychádza zo záujmov štátu. Neočakáva teda žiadne dramatické zmeny.

Fischer si myslí, že EÚ by mala využiť jedinečnú príležitosť a deň po amerických voľbách navštíviť Washington s konkrétnymi predstavami, ako ďalej v Afganistane a v iných zahraničnopolitických otázkach. V opačnom prípade príde EÚ o veľkú šancu formovať budúci vývoj.

Pozíce

Český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg: „V roku 2020 budeme mať menšiu váhu na svetovej scéne. (…) Európa je schopná nachádzať spoločné riešenia len po veľkých šokoch.“

Bývalý minister zahraničia SRN Joschka Fischer súhlasil so Schwarzenbergom, že Európa sa vždy pohla dopredu po negatívnych skúsenostiach. Spoločná zahraničná politika bola odrazom toho, čo sa stalo na Balkáne, pripomenul. „EÚ je potenciálne veľká mocnosť, ale realita je iná. Nedokážeme prekonať rozpory z 19. a začiatku 20. storočia.“

Americký finančník George Soros: „Ak Európa bude existovať v roku 2020, určite bude fungovať lepšie.“

Profesorka Princeton University v USA, Anne-Marie Slaughter: „EÚ je unikátna platforma pre suverénne štáty, model, ku ktorému vzhliadajú aj v Ázii. Nerozumie si však. Nie je schopná tvoriť kompromisy, myslí v 20. storočí.“