Prezidenti Francúzska a Ruska: (Ne-)zhody v témach Ukrajina, Sýria a propaganda

Prezidenti Francúzska a Ruska navštívili vo Versailles výstavu, venovanú ruskému cárovi Petrovi Veľkému (FOTO: EurActiv.com/Etienne Laurent, Max PPP/ EPA)

Na záver diplomatického maratónu ostatných dní, ktorý zahŕňal summit NATO v Bruseli a stretnutie G7 v Taliansku, sa prezident Emmanuel Macron včera vo Versailles stretol s ruským partnerom Vladimírom Putinom. Hlavným cieľom malo byť znovu naštartovanie bilaterálnych vzťahov.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/macron-robi-diplomaticku-spojku-medzi-g7-putinom/

Stretnutie sa konalo v paláci Ľudovíta XIV. Putin so svojim francúzskym náprotivkom, ktorý trval na tom, že neexistuje „iná možnosť ako dialóg s Ruskom“, spoločne obedovali v château Grand Trianon.

Najdôležitejšími témami následného rokovania boli terorizmus, Sýria a Ukrajina. Emmanuel Macron sa však nebránil ani otvoreniu témy propaganda.

Priorita: odstránenie terorizmu

„Našou najvyššou prioritou je boj proti terorizmu a úplné odstránenie teroristickej organizácie ISIS, preto chcem naše partnerstvo s Ruskom posilniť,” vysvetlil Macron.

Podľa Vladimíra Putina ani kríza na Ukrajine nemôže byť riešená bez toho, aby potlačili teroristi, ktorých označil za „pohromu 21. storočia”.

Macron dúfa, že v otázke Ukrajiny sa čo „najskôr uskutoční výmena názorov, plne sa preskúmajú Minské dohody a OBSE dodá podrobnú správu” o situácii v teréne.

Ruský prezident zopakoval, že ekonomické sankcie nie sú v rámci medzinárodných rokovaní prijateľné a potvrdil, že ich zrušenie by pomohlo odblokovať situáciu na Ukrajine.

Francúzsky prezident, ako aj Európska komisia sú však v tejto oblasti zajedno a rušenie sankcií, ktoré postihujú predovšetkým ruských a ukrajinských podnikateľov, neplánujú predtým, ako dôjde k pokroku.

Francúzsky prezident navyše nevylúčil nové sankcie.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/vojenska-eskalacia-na-vychode-ukrajiny/

Červená čiara v Sýrii a (ruskí) hackeri

V otázke riešenia sýrskej krízy sa obaja predstavitelia dohodli na vytvorení spoločnej pracovnej skupiny.

Macron okrem toho varoval, že akékoľvek používanie chemických zbraní v krajine by vyvolala okamžitú reakciu. Z francúzskej strany išlo o jasnú červenú líniu.

Prezident Putin podobný strop nenaznačil.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/europske-sankcie-voci-syrii-budu-platit-dalsi-rok/

Ešte počas svojej predvolebnej kampane sa kandidát Macron priamym cieľom kybernetického útoku, za ktorým údajne stáli hackeri blízky Kremľu.

Pravicové médiá ako Russia Today, či Sputnik.fr, ktoré sú priamo financované ruským ministerstvom obrany, navyše intenzívne útočili na Macronovo hnutie En Marche!.

Russia Today a Sputnik sa podľa Macrona nesprávali počas prezidentskej kampane ako médiá, ale „ako agenti vplyvu a propagandy“. Novozvolený prezident to označil za neprijateľné.

Na druhej strane však Makron potvrdil, že zabezpečí, aby na všetky jeho podujatia mali prístup aj medzinárodné médiá.

Ruský prezident trval na tom, že k téme nemá čo dodať, pretože Moskva v tejto záležitosti nezasahovala. „Kto povedal, že hackeri sú ruskí občania, že pochádzajú z Ruska? Nevieme to, dôkaz neexistuje,” dodal Putin.

Čítajte aj: Macronovu kampaň napadli kyberútokmi, Rusko zapojenie popiera

Prezident Macron otvoril aj tému ľudských práv, vrátane rešpektovania práv všetkých menšín, práv LGBTI osôb v Čečensku a mimovládnych organizácií v Rusku.

„Prezident Putin ma ubezpečil, že podnikol kroky na vysvetlenie týchto záležitostí,” vysvetlil.