Prezidentským kandidátom konzervatívcov sa stal Sarkozy

nicolas sarkozy, francúzsko

Krátka správa:

Francúzskeho ministra vnútra Nicolasa Sarkozyho nominovala v nedeľu 14.1.2007 vládna strana Únia za ľudové hnutie (UMP) za svojho jediného kandidáta na post francúzskeho prezidenta. 51-ročného Sarkozyho volilo na nominačnom kongrese 338 tisíc členov strany a minister vnútra získal 98,1 % hlasov.

Členovia UMP mali do 31. decembra zverejniť kandidatúry na post prezidenta, ale okrem lídra strany nikto z členov UMP kandidatúru nepredložil, čím sa Sarkozy vyhol primárkam v rámci strany. Získal podporu väčšiny svojej strany, vrátane ministerky obrany Michèle Alliot-Marie, blízkej spojenkyne súčasného francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca. Úradujúci Chirac však ešte musí ponúknuť Sarkozymu svoju podporu. No je tu i teoretická možnosť, že Chirac zvažuje kandidovať na post prezidenta aj po tretíkrát.

Proti osobe Sarkozyho sa vyjadril súčasný premiér Dominique de Villepin, ktorý minulý týždeň oznámil, že na nedeľňajšom nominačnom kongrese strany jeho kandidatúru nepodporí. Jeho kandidatúru však podporil bývalý francúzsky premiér Alain Juppé. Sarkozyho najväčším sokom v prezidentských voľbách bude 53-ročná líderka socialistov Ségolene Royalová, ktorá v predvolebných prieskumoch dosahuje spolu so Sarkozym najvyššie preferencie.

Na stretnutí v Bruseli v dňoch 7.-8. septembra Sarkozy predstavil svoju víziu Európy. Kľúčovým v jeho plánoch je zavedenie tzv. „minidohody“, ktorá by zahŕňala približne dve tretiny „noviniek“ z Ústavnej zmluvy, ktoré v neúspešných referendách vo Francúzsku a Holandsku nepatrili medzi problematické.  

Pre Sarkozyho by bolo ideálne, ak by bol text Ústavy prijatý ešte počas Nemeckého predsedníctva EÚ v prvej polovici roku 2007 a ratifikovaný počas Francúzskeho predsedníctva v roku 2008. Medzi hlavné body  „mini zmluvy” patria:

  • Voľba predsedu EK Európskym parlamentom;
  • Vytvorenie úradu Európskeho ministra zahraničných vecí;
  • Nahradenie jednomyseľného súhlasu súhlasom „superkvalifikovanej väčšiny“ napr. v otázkach zdaňovania;
  • Posilnená spolupráca;
  • Občianske iniciatívy.

Sarkozy tiež odporúča ponechať citlivejšie otázky, akými je napríklad aj posilnená participácia predstaviteľov národných parlamentov na neskorší termín(2009). Napríklad zloženie Komisie – jeden člen zastupujúci každú členskú krajinu – by sa nemalo zmeniť do roku 2014, „dokedy k člennom EÚ pripudnú tak či tak len Bulharsko a Rumunsko“.

V otázke ďalšieho rozširovania preferuje úzku spoluprácu s Tureckom, no naďalej je proti jeho úplnému členstvu. Sarkozy nabáda Európu k definovaniu svojich hraníc a absorpčnej kapacity.

Prvé kolo prezidentských volieb sa vo Francúzsku uskutoční 22. apríla 2007 a druhé kolo, ak bude potrebné, 6. mája 2007.