Pri reforme autorských práv dosiahli členské krajiny Únie kompromis, Slovensko návrh nepodporilo

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Reforma celoeurópskych copyrightových pravidiel prešla ďalšou úrovňou schvaľovania. Legislatívu musia ešte prerokovať zástupcovia Európskej komisie a Európskeho parlamentu, a napokon schváliť europoslanci.

Zástupcovia členských krajín Európskej únie podporili v piatok (8. februára) neskoro večer na zasadnutí v Bruseli kompromisné riešenie, pokiaľ ide o spornú reformu v oblasti autorského práva.

Tento kompromis pomôže dosiahnuť pokrok vo vyjednávaní s Európskym parlamentom, ktoré má pokračovať už dnes večer (11. februára) a následne v utorok a stredu (12. a 13. februára). Ak sa tri strany Trialógu dohodnú, europoslanci by o ňom mohli hlasovať koncom marca alebo v apríli.

Kompromis dohodli pred niekoľkými dňami Francúzsko a Nemecko. Spočíva v tom, že ustanovenia o porušení autorského práva sa nebudú vzťahovať na menšie spoločnosti.

Výnimka pre „mikro a malé podniky“ by sa mohla uplatňovať len vtedy, ak by spoločnosti spĺňali naraz tri konkrétne kritériá: ročný obrat firmy je menej ako 10 miliónov eur ročne, služby sú verejnosti ponúkané menej ako tri roky a menej ako päť miliónov unikátnych používateľov mesačne.

„Výnimka pre nahrávacie filtre sa nevzťahuje takmer na nikoho. Dokonca aj národné platformy, ktoré sú pomerne populárne ako Zoznam v Českej republike alebo Wykop v Poľsku, nespĺňajú tieto kritériá, pretože sú buď príliš populárne, alebo príliš staré. Preto je nemožné aby menšie národné spoločnosti súťažili s nadnárodnými gigantami,“ uviedla pre EURACTIV.sk europoslankyňa Julia Reda.

Europoslankyňa J. Reda: Online filter na kontrolu copyrightu diela bude musieť mať takmer každý

Jedna z najaktívnejších europoslancov v boji za spravodlivé autorské práva na internete tvrdí, že nové znenie celoeurópskej smernice poškodí malé firmy. „Pýtajte sa vlády aj europoslancov, prečo zlý návrh podporujú. Vo voľbách ich ohodnotia najmä mladí voliči,“ hovorí JULIA REDA.

Príslušné vyjednávanie s europarlamentom chcú zúčastnené strany zavŕšiť už v priebehu tohto týždňa.

Slovensko bolo proti

Na piatkovom stretnutí zahlasovalo za kompromis 20 členských krajín EÚ, ďalších sedem bolo proti a jedna sa zdržala.

Podľa Reuters nové znenie nariadenia nepodporilo Taliansko, Poľsko Holandsko, Švédsko, Fínsko, Luxembursko, Malta a Slovensko.

Pre Slovensko bolo červenou líniou práve postavenie malých a stredných podnikov, nakoľko u nás pôsobí mnoho firiem, ktorých objem tržieb ani počet používateľov neprekračuje stanovený limit. Úspešné spoločnosti, ktoré si podľa nových pravidiel budú musieť zriadiť systém, ktorý bude kontrolovať používateľmi nahrávaný obsah, sú ale často staršie ako tri roky.

„Keďže na zasadnutí Coreper návrhy kompromisných riešení k prejednávaným otázkam (vrátane otázky malých a stredných podnikov) nezodpovedali dlhotrvajúcej pozícii Slovenskej republiky, Slovenská republika nepodporila mandát na ďalšie rokovania v trialógoch,“ uviedol v stanovisku pre EURACTIV.sk slovenský rezort kultúry, ktorý u nás za legislatívu zodpovedá.

To, že medzi výnimky spadá máloktorá firma na Slovensku, potvrdzuje aj Adela Zábražná zo Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE). Priemerná doba rozbehu startupových projektov trvá u nás podľa nej tri až päť rokov.

„Startupy dlhú dobu vyvíjajú produkt, testujú ho na zákazníkoch a iba máloktorému z nich sa za tri roky podarí mať aj platiacich zákazníkov, a už vôbec nie byť aj rentabilní,“ hovorí výkonná riaditeľka SAPIE.

Upozorňuje, že „výnimka je viac než zbytočná“, nakoľko pod ňu „nespadá takmer nikto“.

„Čo by pomohlo oveľa viac, je odstránenie samotného článku (13, pozn. red.) z novely, pretože je za roky diskusií viac než jasné, že napácha viac škody ako osohu,“ dodáva Zábražná.

Zmenia sa spôsoby používania internetu? V Bruseli sa rozhoduje, či má legislatíva o copyrighte ešte šancu

Členské štáty EÚ nenašli v novej legislatíve o autorských právach kompromis na prvýkrát. V piatok budú vyjednávať opäť. Europarlament sa chce s krajinami dohodnúť do 14. februára. Bez dohody a po tomto termíne by už kontroverzná legislatíva nemala šancu.

Zmenu pravidiel pri uplatňovaní autorského práva v EÚ navrhla ešte v roku 2016 Európska komisia s cieľom prispôsobiť ich „digitálnemu veku“.

Nová smernica má zabezpečiť, že umelci a vydavatelia správ budú spravodlivo odmeňovaní za svoje diela, ktoré sa objavujú na internete.

Kritici však tvrdia, že reforma uškodí slobodnej výmene informácií, ovplyvní zdieľanie príspevkov na sociálnych sieťach a môže pôsobiť likvidačne pre menšie, no etablované platformy.

Podnikanie na platformách

Krajiny Európskej únii na piatkovom stretnutí veľvyslancov zaujali pozíciu aj k ďalšej legislatíve, ktorá spadá pod balíček opatrení Jednotného digitálneho trhu.

Pravidlá známe pod skratkou P2B (platform-to-business) majú zabezpečiť, aby sa platformy vyhýbali nekalým obchodným praktikám v obchodoch s aplikáciami, vo vyhľadávacích nástrojoch, na stránkach elektronického obchodu a na webových stránkach rezervácií ubytovania.

V skratke by mali zabezpečiť rovnaké podmienky medzi technickými a tradičnými podnikmi.

Legislatíva bude ovplyvňovať spoločnosti ako Amazon Marketplace, eBay, Apple App Store, Google Play, Facebook Marketplace, či Booking.com.